Po letní pauze se sportovci sešli na říjnových kempech v rakouských Alpách. Ve sportovním programu Centra došlo ke změně trenéra. Jiřího Dostála nahradil Jan Číhák, který společně s Kateřinou Duškovou povedou Monoski team v dalších sezónách. Jiří Dostál povede nadále v ČSTPS reprezentační tým tělesně postižených lyžařů.

 Pro začátek letošní podzimní přípravy jsme zvolili ledovec Hintertux (8. – 14.10.). Celkem se ho účastnili dva sportovci, Pavel Dvořák a Tomáš Valíček. Další dva členové Pavel Bambousek a Miroslav Lidinský se z časových důvodů nemohli zúčastnit. Sportovce doprovázeli dva trenéři – Kateřina Dušková a Jan Číhák. Původně plánovaný odjezd se z důvodu přívalového sněžení o dva dny opozdil. Skutečný odjezd se uskutečnil ve čtvrtek 8.10. okolo sedmé hodiny ráno. Cesta byla okolo 750 km a končila v malé vesnici Jung, která je vzdálena necelých 5 km od Hintertuxu. Co se týče ubytování, tak nás mile překvapilo. K dispozici nám byl dvoupokojový apartmán, na kterém bylo k dispozici sociální zařízení přímo na pokojích a dále pak samostatná kuchyňka.

Celá podzimní příprava spočívala v technice jízdy, video rozborů a fyzické přípravě. Každé ráno jsme vstali okolo půl sedmé, abychom již před osmou hodinou byli u dolní stanice lanovky. Pravidelně se lyžovalo do odpoledních hodin, krom jediného dne, kdy z důvodů silného sněžení a velmi špatné viditelnosti lyžovat nešlo. Při lyžování jsme se zaměřili na techniku jízdy a to konkrétně na jízdu po hranách a její správnému provedení. V tréninku jsme používali různé modifikované cvičení, které měli cíleně vést k zlepšení práce dolních končetin (Tomáš Valíček). U Pavla Dvořáka jsme se zaměřili na plynulejší projetí obloukem a na průběh vertikálního pohybu v určité části oblouku. Celkové jezdění bylo spíše ve volném stylu a mělo připomenout správné technické aspekty jízdy.

Po příjezdu z lyžování probíhal video rozbor vlastní jízdy a sledováním správné technické jízdy a jejím vyhodnocováním. Večerní program byl zaměřen na posilování. U Tomáše jsme se zaměřili na partii nohou, břišních svalů a svalů zádových. U Pavla jsme se zaměřili na ruce, břišní a zádové svaly. Dále pak celkově na rovnováhu těla a koordinaci. Během dnem, kdy nám sněžilo, jsme zvolili tří fázový fyzický trénink.

Odjezd byl naplánovaný na pondělí 14.10, kdy jsme ještě stihli uskutečnit dopolední lyžování. Odjezd směr ČR byl okolo jedné hodiny odpolední a příjezd do ČR byl okolo páté hodiny odpoledne. Celkově bychom první soustředění zhodnotili velmi kladně, až na počasí, které bylo proměnlivé, ale po lyžařské stránce přijatelné.

Náš druhý kemp jsme uskutečnili na ledovci Mölltal (21. – 25.10.2013). Kempu se zúčastnili monolyžaři Pavel Bambousek, Pavel Dvořák a „stojící lyžař“ Tomáš Valíček. Ze stránky organizační je doprovázeli opět Kateřina Dušková a Jan Číhák. Jelikož předpověď hrála na naši stranu, tak odjezd proběhl podle plánu, bez jakýchkoli změn. Cesta jsme ukončili v malé vesnici Flattach, 8 km vzdálené od ledovce Mölltal.

Ubytování bylo v apartmánu, který se nacházel až na samotném konci Flattachu. K dispozici jsme měli dva pokoje, kuchyňku a sociální zařízení. Zhodnotil bych ho jako útulné a velmi příjemné. V minulosti zde už naše výprava bydlela.

 
Tento kemp jsme se zaměřili opět na technickou připravenost, video rozbory a fyzickou přípravu. Jak u monolyžařů, tak i lyžařů jsme se zaměřili na vertikální pohyb, těžiště, průběh oblouku, správné načasování aj. Tentokrát terén přál v rozmanitém spektru, a tak jsme se mohli pustit i do zábavnějších disciplín, jako freeride a jízda v neupraveném terénu (boule). I tentokrát byl celý kemp veden ve volnějším stylu, ale přesto ve svižném tempu a řádným trénováním technické jízdy. Tak jako posledně i tentokrát po příjezdu z lyžování probíhal video rozbor vlastní jízdy a jejím vyhodnocováním. Večerní program byl zaměřen na posilování, jak tradičním cvičením, tak netradiční formou, kterou mohl vyzkoušet Tomáš Valíček a to v podobě tréninku rovnováhy a vytrvalosti při chůzi na slackline. U Pavla Dvořáka a Pavla Bambouska jsme také zkusili různá cvičení na rovnováhu a vytrvalost.

Den odjezdu byl v pátek 25.10. Dopoledne jsme ještě lyžovali a místo opouštěli okolo jedné hodiny odpoledne.

Tento kemp bychom hodnotili opět kladně a to i po stránce počasí.


Honza Číhák, trenér

Back to Top