V září jsme s ohledem na finanční prostředky realizovali pouze naši prioritu, tedy zajištění sportovní přípravy na ZDH 2024. Jiří Hartig společně se svým trenérem Petrem Vodrážkou vyrazili na dvě soustředění do litevské Snow Arena Druskininkai.

Centrum handicapovaných lyžařů navštívili 21.9.2023 zástupci Regionálního ukrajinského spolku ve Východních Čechách, kteří v Janských Lázních zajišťují rehabilitační pobyt pro tělesně postižené z regionu Zakarpatské Ukrajiny. Jednalo se o 9 sportovců ze Zakarpatské oblastní pobočky Ukrajinské federace sportu tělesně postižených.

Vážení účastníci našich akcí, rádi bychom vás oslovili s následující prosbou. Královehradecký kraj v letošním roce vyhlásil Burzu filantropie, což je transparentní nástroj k podpoře projektů neziskových organizací, který zároveň nabízí setkání zástupců podnikatelského sektoru, neziskových organizací a veřejné správy.

Začátek na zimní sezónu zahájil jako první z týmu para lyžařů Jiří Hartig. Společně se svým trenérem se vydali na přelomu června a července na dva kempy do Rakouska (19. – 24.6. a 5. – 9.7.2023).

Začátkem března, konkrétně 1. - 5.3.2023, jsme pořádali v Rokytnici nad Jizerou mezinárodní závody FIS Para v kategorii NC a FIS. Do závodů se nahlásili sportovci ze tří zemí – České republiky, Dánska a Litvy.

Velikonoční prázdniny byly poslední možnost se v letošní sezóně zapojit do lyžařských aktivit. Po dlouhých 4 měsících jsme ukončili nejen blok víkendových a týdenních kurzů.

Cortina d’Ampezzo hostila 13. – 17.3.2023 Finále světového poháru paralyžařů.

V březnu se naši sportovci vydali na závody FIS Para. V rakouském Matrei se mělo soutěžit ve 3 disciplínách – SG, GS, SL. S ohledem na klimatické podmínky byl nakonec páteční závod SG zrušen.

Příběh stále aktivního sportovce Miloše Duška je o nemoci, která člověku hodně vezme, ale též hodně dá.

Protože žáci kategorie U15 dříve spadali do kategorie ml. dorostu, mají jeden díl Českého poháru spojený právě s dorostenci, aby nakoukli, co je za rok čeká. Že tratě budou delší a hlavně náročnější. Tuto zkušenost nemohla vynechat ani Machovská Simona Bubeníčková.

Začátkem března, konkrétně 1. - 5.3.2023, pořádal Svaz lyžařů ČR v Rokytnici nad Jizerou mezinárodní závody FIS Para v kategorii NC a FIS. Do závodů se nahlásili sportovci ze tří zemí – České republiky, Dánska a Litvy.

Vedle závodů FIS Para, které jsou určené pro tělesně a zrakově postižené, jsme uspořádali závody i pro intelektuálně znevýhodněné a transplantované lyžaře. Lyžaři z Českého svazu mentálně postižených sportovců měli zároveň naše závody jako generálku na MS intelektuálně znevýhodněných, které se 11. – 17.3.2023 koná v Rakousku.

Ve čtvrtek byly na pořadu mezinárodní závody FIS Para v kategorii NC (Národní mistrovství) a domácí závody pro intelektuálně znevýhodněné v kategorii II 2 a transplantované. Jednalo se o přeložené MČR 2022, které jsme v předešlém roce neuspořádali z ekonomických důvodů. V kategorii FIS Para „sedících“ se do závodů zapojili i bývalí reprezentanti ČR Pavel Bambousek, Pavel Dvořák a nováček na mezinárodních závodech Martin Záruba. V závodě FIS PARA NC zvítězil v kategorii zrakově postižených Patrik Hetmer s trasérem Miroslave Máčalou, mezi tělesně postiženými stojícími lyžaři Tomáš Vaverka před Rasmusem Hougaardem Oerstedem z Dánska. V kategorii tělesně postižní sedící zvítězil Pavel Bambousek, před reprezentantem z Dánska Adamem Nybo a Přemyslem Liškou. V rámci MČR 2022 bylo pořadí Bambousek, Liška, Záruba. Mezi intelektuálně znevýhodněnými v kategorii II 2 zvítězila Magdaléna Sailerová, u transplantovaných zvítězil v rámci MČR 2022 Roman Dunda, na 2. místě se umístil Petr Žitný, 3. místo obsadil Tomáš Burda.

V pátek byl na programu opět obří slalom, tentokrát v kategorii FIS Para a v rámci domácích závodů jsme realizovali MČR 2023. V kategorii FIS Para zvítězil mezi zrakově postiženými Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, u TP stojících zvítězil Tomáš Vaverka před Rasmusem Hougaardem Oerstedem z Dánska. U TP sedících závod nedokončili sportovci s licencí, takže jsme vyhlašovali pouze MČR 2023. mezi monolyžaři byl nejrychlejší bývalý úspěšný český reprezentant Pavel Bambousek,, druhý skončil Martin Záruba a třetí místo obsadil další bývalý reprezentant Pavel Dvořák. V závodě intelektuálně znevýhodněných zvítězila v kategorii II 1 Denisa Macurová, mezi muži Petr Petira, v kategorii II 3 Hubert Bulíček. Mezi transplantovanými bylo na MČR 2023 pořadí - 1. místo Roman Dunda, 2. místo Tomáš Burda, 3. místo Petr Žitný. Oba dny závodů nám přálo počasí a lyžaři absolvovali závody na velmi kvalitní pistě. Vzhledem k malému množství sportovců se rozhodl trenér Tomáš Lisý uspořádat ještě po pátečním závodě GS trénink SL, který všichni účastníci závodů přivítali.

V neděli jsme očekávali sněžení, proto jsme se jako pořadatelé závodů po konzultaci s Jury závodů a FIS Para rozhodli nedělní závod přesunout na sobotu. Prvním sobotním závodem byl slalom speciál v kategorii FIS Para NC a z pohledu domcích závodů MČR 2022. V kategorii FIS Para zvítězili zrakově postižený Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, Tomáš Vaverka v kategorii TP stojících a Adam Bording Nybo v kategorii TP sedících. Při vyhlašování MČR 2022 v SL bylo pořadí následující – v kategorii II 1. zvítězila Denisa Macurová a Petr Petira. V kategorii II 3. Hubert Bulíček, v kategorii transplantovaných obsadil 1. místo Tomáš Burda, 2. místo Petr Novák.

Posledním závodem byl odpolední slalom speciál v kategorii FIS Para a MČR 2023 v kategorii open. U závodů FIS Para a intelektuálně znevýhodněných bylo pořadí totožné, jako v prvním závodě. U lyžařů transplantovaných na MČR 2023 zvítězil Roman Dunda, 2. místo obsadil Tomáš Burda a 3. místo Petr Žitný.

 Velké poděkování patří řediteli závodu Jiřímu Jirmanovi, technickému delegátovi FIS Bohumíru Zemanovi, Jiřímu Fišerovi ze Spartaku Rokytnice a Skiareálu Rokytnice jako takovému za dlouhodobě dobré podmínky pro organizování našich závodů.

Z letošních závodů si bereme velké ponaučení a zkušenosti. Realisticky musíme přiznat, že se v lyžování spousta věcí změnila. Musíme se přizpůsobit aktuálnímu stavu a nespoléhat, že věci které fungovaly před Covidem, budou fungovat i v době pocovidové.

Back to Top