Koncem ledna, 19.–25. 1. 2026, se do Rokytnice nad Jizerou sjeli závodníci para alpského lyžování k prvnímu ze tří závodů seriálu PARA ALPINE Visegrad Cup 2026. Česká část seriálu byla uspořádána jako mezinárodní závody FIS PARA ALPINE a současně jako projekt zaměřený na podporu rozvoje para alpského lyžování v zemích Visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko).
Cílem závodů je vytvořit stabilní mezinárodní závodní platformu a zvýšit počet startů sportovců z regionu V4 v mezinárodní konkurenci FIS PARA ALPINE. Pravidelná účast na těchto závodech je klíčová pro sportovní rozvoj závodníků, získávání závodních zkušeností a jejich postupné zapojování do vyšších mezinárodních soutěží. Do závodů se přihlásilo celkem 22 národních federací, které nominovaly 52 sportovců.
Seriál PARA ALPINE Visegrad Cup má pro sportovce ze zemí Visegrádské čtyřky zásadní význam. Vytváří dostupnou a pravidelnou mezinárodní závodní platformu, která umožňuje závodníkům z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska získávat cenné zkušenosti v prostředí závodů FIS PARA ALPINE bez nutnosti náročného cestování do vzdálených destinací.
Pro řadu sportovců z regionu V4 představuje PARA ALPINE Visegrad Cup klíčový přechodový stupeň mezi národními soutěžemi a vrcholnými mezinárodními závody FIS PARA ALPINE. Pravidelná konfrontace s mezinárodní konkurencí, možnost bodového zisku a opakované starty v kvalitně připravených závodech jsou nezbytným předpokladem dlouhodobého sportovního růstu a úspěšné integrace do mezinárodních závodů FIS PARA ALPINE.
Zároveň má PARA ALPINE Visegrad Cup významný systémový dopad – podporuje spolupráci národních federací v regionu, sjednocuje sportovní prostředí a přispívá k udržitelnému rozvoji para alpského lyžování ve střední Evropě. Právě kontinuita a společný regionální přístup dávají sportovcům z V4 reálnou šanci držet krok s vyspělými para lyžařskými velmocemi.
Akce v Rokytnici nad Jizerou zároveň potvrdila význam České republiky jako aktivního pořadatele mezinárodních para alpských závodů (mezinárodní závody pořádáme od roku 2009) a vytvořila kvalitní základ pro další pokračování seriálu PARA ALPINE Visegrad Cup 2026. V Rokytnici jsme nejprve zrealizovali dvoudenní tréninkový kemp, na který následně navázaly závody v technických i rychlostních disciplínách.
Tréninkový kemp probíhal pod vedením našich trenérů Ivy Křížové, Františka Dostálka a Radima Nevrlého. Stavbu tratí zajišťoval Filip Trejbal společně s místní technickou četou. Možnost adaptačního tréninku v místě konání závodů využily týmy ze 16 zemí. Ve čtvrtek jsme zahájili závodní program dvěma závody GS – nejprve se uskutečnil mezinárodní závod FIS PARA ALPINE v kategorii NC (Národní mistrovství), ze kterého jsme vyhlásili i Mistry ČR v para alpském lyžování pro rok 2026 a odpoledne následoval závod FIS PARA ALPINE v kategorii FIS. Stejný program byl zachován i v pátek při závodech SL.
Na sobotu byly plánovány rychlostní disciplíny, opět dva závody v kategorii NC a FIS, tentokrát v super-G. Před samotnými závody přišla o víkendu do Rokytnice lehká obleva, která nám v kombinaci s provozními požadavky vedení skiareálu komplikovala organizaci závodů. V týmu jsme však měli místního srdcaře Jiřího Fišera, který v průběhu celé akce vyřešil nesčetné množství složitých situací, jež se mnohdy tvářily jako neřešitelné. Troufnu si říci, že především díky jeho manažerským schopnostem se podařilo celou akci zrealizovat podle původního plánu. Jsi Jirko frajer!
Ve čtvrtek jsme s kolegy rovněž zrealizovali workshop, jehož tématem bylo ukotvení para lyžování na úrovni národních federací. Zpětně musím přiznat, že zařazení workshopu přímo do průběhu závodní akce nebylo ideálním rozhodnutím. Společně se zástupci jednotlivých partnerských organizací jsme se proto dohodli na pokračování workshopu na přelomu března a dubna. Téma se ukázalo jako výrazně obsáhlejší, než jsem původně očekával, a zároveň bylo organizační zajištění závodního dne velmi náročné, což potvrdilo potřebu věnovat tomuto typu odborné diskuse samostatný časový prostor.
Celou akci jsme symbolicky zakončili účastí některých týmů na Světovém poháru žen, který se konal ve dnech 24.–25. ledna 2026 ve Špindlerově Mlýně. Centrum handicapovaných lyžařů zde prezentovalo činnost svazu v oblasti výukových lyžařských kurzů. Tadeáš Kříž společně s trasérkou Ivou Křížovou (a trenéry Františkem Dostálkem, Radimem Nevrlým) se zároveň zapojili do programu Světového poháru jako předjezdci nedělního slalomu speciál.
Velké poděkování patří našim partnerům, díky jejichž podpoře jsme mohli celou akci úspěšně zrealizovat. Děkujeme Visegradskému fondu, Národní sportovní agentuře (o případné výši dotace budeme informováni v průběhu roku), Královéhradeckému kraji, Nadaci ČEZ a společnosti Levelsportkoncept, která účastníkům závodů věnovala batohy Mizuno a vybraným vítězům jednotlivých kategorií také lyžařské rukavice značky Leki. Dalšími drobnými dárci byly společnosti HEAD a LISSPORT.
Výsledky FIS PARA ALPINE Visegrad Cup 2026 / Rokytnice nad Jizerou:
22.1.2026: ženy GS (NC), GS (FIS); muži GS (NC), GS (FIS)
23.1.2026: ženy SL (NC), SL (FIS); muži SL (NC), SL (FIS)
24.1.2026: ženy SG (NC), SG (FIS); muži SG (NC), SG (FIS)