Po úspěšném absolvování běžkařského Grand slamu v roce 2023 se český para lyžař Miroslav Motejzík rozhodl posunout hranice nejen sama sebe ještě o kus dál. Na konci března se ve švédském Jokkmokku pokusí pokořit nejdelší jednodenní běžkařský závod na světě – Nordenskiöldsloppet, což splňuje parametry zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.

„Mám rád výzvy, které dávají smysl a mají sociální přesah, charitativní, motivační nebo inspirující. Jdu příkladem zdravým i hendikepovaným lidem, dětem, že nic není nemožné. Ukazuji, že Czech Para Nordic mají svou kvalitu a že i bez nohy se dá žít život bez hranic,“ popisuje svou motivaci k účasti na nejdelším závodě světa, kde na běžce na lyžích čeká během jediného dne neuvěřitelných 220 kilometrů.

Pokus o tento úctyhodný kousek vyžaduje stoprocentní a velmi náročnou dlouhodobou přípravu. V předchozích měsících Motejzík trénoval především v domácích podmínkách a v okolních evropských státech. Na sever Evropy pak zamíří na konci února a ve Skandinávii pak stráví celý březen.

 „Abych mohl pomýšlet na úspěch, musím se plně věnovat tréninku a závodním kilometrům. Proto jsem zařadil do svého programu švédský Vasaloppet a norský Birkebeinerrennet, kde obhajuji třetí místo v kategorii Disabled,“ říká handicapovaný běžec na lyžích.

Zúročit přitom hodlá zkušenosti z loňského absolvování laufařského Grand Slamu, Ironmana, Beskydské sedmičky či Himálají. „Už ten loňský běžkařský výkon splňoval kritéria pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů, ale z mého pohledu to nebylo nic výjimečného, a proto jsem si tuto třešničku na dortu nechal až na Nordenskioldsloppet,“ uzavírá Motejzík. 

53525096915 d6bf08047a o

Back to Top