Tradiční předvánoční závod pro běžce na lyžích, tradiční otvírák lyžařské běžecké sezóny, se uskutečnil v sobotu 17.12.2022 na Horních Mísečkách.

Po úspěšném soustředění na Černé hoře si lyžaři z BKL Machov nemohli nechat ujít možnost prvního ostrého startu v sezóně. Vymrzlý prašan a teploty výrazně pod bodem mrazu připravily skvělé lyžařské podmínky.

Nedílnou součástí tohoto malého klubu z česko-polského pohraničí je i slabozraká lyžařka Simona Bubeníčková. Simča patří do věkové kategorie U15, ale protože tato, a kategorie mladší měly závod s obratnostními prvky, požádali jsme organizátory, aby Simča mohla startovat v kategorii U16. Tedy s o rok staršími děvčaty, která už měla trať čistě lyžařskou.

ÚBD a STK již loni schválila účast na svazových závodech Simony Bubeníčkové s trasérem. „V minulé sezóně Simča objela celý Český pohár a rozhodně se tam neztratila“ hodnotí loňskou sezónu trenérka Martina Chrástková. 

Trať 2x2 km bruslením Simča se svou vodičkou Martinou Chrástkovou zvládla za 12:36,1 a obsadila 5. místo a na vítězku ztratila 1:56,7, a to i s malým „zakufrováním“, neboť organizátoři nedůsledně označili trať (resp. v trati nechali rozdělovací stříšky, které holky navedly jinam a musely se tak kousek vrátit). „Bez toho zakufrování to možná mohlo dát i na 4. místo“, podotkla po závodě Simča, která také dodává, že se jí jelo dobře, byť se před závodem necítila úplně skvěle. „Byly skvělé podmínky, ale v cílovém kopci jsem toho měla opravdu dost. Z toho druhého kopce v prvním kole jsem se nejdřív trochu bála, ale využila jsem hůlku trasérky a strach pominul“, podotýká Simča ohledně svých pocitů a naráží na využití pravidla FIS PARA NORDIC výpomoci vodiče handicapovanému z kopce dolů.

I když má Simča handicap, trénuje a závodí se zdravými vrstevníky, někdy i se staršími ročníky. „Je skvělé, že vodičem na tréninku jí může být kdokoliv z té skvělé party dětí v Machově. Když se s kolegou trenérem a trasérem Davidem potřebujeme věnovat všem, Simča jede za někým z dětí,“ konstatuje skvělou integraci Simči v tréninkové skupině trenérka a trasérka Martina Chrástková a dodává: „Určitě vyhlížíme nějaké závody jen pro Simču v okruhu závodu FIS PARA NORDIC, ale je jich velmi málo a jsou poměrně daleko. Nějaké možnosti se rýsují na jaře, ale uvidíme, jakou bude mít Simča výkonnost. Letos je pro nás priorita Český pohár. Simča je ještě poměrně mládě na objíždění SP.“

Back to Top