V neděli 18.3.2018 byly slavnostně ukončeny XII. zimní paralympijské hry, které se tentokrát konaly v jihokorejském PyeongChangu. Vlajkonoši na závěrečném ceremoniálu byly naši lyžaři Pavel Bambousek, kterého "řídil" Miroslav Lidinský, jediný válečný veterán v české výpravě. 

Celý paralympijský lyžařský program začal ještě dřív, než proběhlo oficiální zahájení. Na programu byly tréninky sjezdu. Ale bohužel počasí nám v Jižní Koreji ze začátku nepřálo, a tak se ze tří oficiálních tréninků uskutečnil pouze jeden. Což nám do karet moc nenahrálo, chtěli jsme se sjezdovkou, která byla stejná jako olympijská, více sžít. V pátek 8.3. byl oficiálně na slavnostním zahájení zapálen oheň a nám následující den začal velmi nabitý závodní program:

Sobota 9.3. sjezd

Neděle 10.3. Super G

Úterý 11.3. Superkombinace

Středa 12.3. Obří slalom

Sobota 17.3. Slalom muži

Neděle 18.3. Slalom ženy

 

Závodní dny začínaly velmi brzkým budíčkem, většinou před pátou hodinou ranní. Po snídani následovala 40-ti minutová cesta autobusem z vesnice do lyžařského střediska Jeongseon Alpine Centre. Závodníci absolvovali prohlídku tratě a většinou v 9:30 se začalo startovat. První na trať vyjížděli ženy a po nich ve stejné trati muži. U některých disciplín závodní den končil až v 18:00. Jednotlivých závodů se zúčastnilo více než 100 startujících z více než 30ti zemí. V jednotlivých kategoriích startovalo u zrakově postižených 15 závodníků a u tělesně postižených 30–35 závodníků.

Celkem čtyřiadvacet sportovců včetně trasérů vyslal Český paralympijský výbor na ZPH. V letošním roce se oproti původním létům rozrostla, a to dosti výrazně, výprava alpského lyžování. Mezi lyžaři na paralympiádě urval nejlepší umístnění zrakově handicapovaný Patrik Hetmer, který hned v prvním závodě ve sjezdu skončil šestý a dařilo se mu i v dalších disciplínách, když společně s trasérem Miroslavem Máčalou obsadil dvakrát osmou příčku. Ve stejné kategorii se podařilo v Super-G zabodovat i dvaadvacetiletému Tadeáši Křížovi, který dojel s 12. nejrychlejším časem. V kategorii tělesně postižených lyžařů se nejvíce zadařilo Pavlu Bambouskovi, který obsadil celkové 14. místo v superkombinaci. Miroslav Lidinský dosáhl nejlepšího výsledku v posledním závodě, ve své nejméně oblíbené disciplíně. Ve slalomu Mirek obsadit celkové 21. místo. Anna Peškové s trasírkou Michaelou Hubačovou obsadily v Super-G celkové 11. místo. Posledním českým zástupcem ve výpravě byl Tomáš Vaverka, který se ZPH mohl účastnit díky v lednu IPC udělené divoké kartě. Superkombinaci zajel Tomáš jako celkově patnáctý nejrychlejší lyžař v kategorii stojích a tento výsledek byl zároveň jeho nejlepším výsledkem na ZPH.

Atmosféru ZPH si velmi pochvalovala i trenérka Eva Jelínková "Paralympiádu v PyeongChangu jsme si užili, jak na sjezdovce při závodech nebo trénincích. Při fandění našim Sledge hokejistům. V paralympijské vesnici, kde byla velmi příjemná atmosféra a nejvíce v našem českém domě, kde jsme měli super partu. Těšíme se za čtyři roky v Pekingu".

Vystoupení českých lyžařů je třeba brát realisticky. Velkým úspěchem už byla právě ta početná výprava alpáčů na ZPH. Hry nám ukázaly, jaké hloupé malichernosti řešíme v rámci českého paralympijského hnutí a jak handisport dělají ve světě. Podmínky, které tu lyžařům vytváříme jsou z pohledu našich možností dobré, ale jakmile vyjedeme do světa a máme možnost komunikovat s dalšími týmy, tak zjistíme realitu – podmínky pro vrcholový sport bohužel máme objektivně nedostatečné v mnoha ohledech. Těžko se pak můžeme porovnávat s týmy, které mají naježděné stovky kilometrů ve sjezdu a pak čekat, že naši sportovci budou špičce konkurovat jenom svou vůlí něco dokázat, snahou úspěšně a hrdě reprezentovat svou zem. V minulosti to možná stačilo, dnes je ale situace na vrcholných závodech úplně jiná a konkurence obrovská.

Velký díky patří našim partnerům za zajištění sportovní přípravy na ZPH v době, kdy situace pro nás byla velmi komplikovaná s ohledem na nevyplacenou podporu MŠMT v programu V. Bez podpory SLČR, Skupiny ČEZ, ČEPS a.s. a Královehradeckého kraje, kde nás v individuální žádosti o dotaci podpořili radní Cabicar a paní Berdychová, těžko bychom mohli zajistit kvalitní přípravu na ledovcích, kterou jsme sportovcům zajistili. Velký díky patří také Danu Hájkovi, který paralympiky vybavil na ZPH helmami a brýlemi POC. Podpory našich partnerů si dlouhodobě moc vážíme.

Back to Top