Po nepříjemnostech ve francouzském Tignes, kde byly kvůli přívalům sněhu zrušeny závody Světového poháru, si čeští alpští lyžaři konečně zazávodili. V italském středisku Sella Nevea odjeli čtyři z naplánovaných pěti závodů Evropského poháru – a zaznamenali šest medailových umístění, o která se postarali zrakově handicapovaní sjezdaři Patrik Hetmer a Anna Pešková.

V pondělí se jelo úvodní super-G, do kterého nastoupil kompletní český tým. Jako první se na svah spustila Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou, a vyjely stříbrnou pozici. V mužské části sjezdu vyrazil jako první na trať Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, a bylo z toho třetí místo.

„S jízdou jsme nebyli spokojeni, bylo to s velkými rezervami, i tak z toho byl nakonec bronz,“ zmínil Patrik Hetmer.

Společně s ním startoval v kategorii zrakově handicapovaných mužů ještě Tadeáš Kříž, který s trasérem Radimem Nevrlým zatím spíš sbírá zkušenosti – v tomto super-G skončili šestí. Stejnou příčku obsadil mezi stojícími muži Miroslav Lidinský, o jedno místo za ním byl poslední český zástupce v Sella Nevea Tomáš Vaverka.

V úterý bylo na programu druhé super-G, v němž Pešková s Hubačovou zopakovaly druhé místo.

„Ačkoli jsem se na super-G těšila, ani jeden závod mi nevyšel, jak bych si přála. Bylo to asi tím, že se toho sešlo víc najednou. Při větší rychlosti a na těžším kopci se necítím úplně jistě, pak stačí, že mi trasérka poodjede, já nevím, kde přesně zatočit, a problém je tu. Doufám, že v Koreji budu mít příležitost sžít se se závodním kopcem, abych získala trochu jistoty,“ přála si Anna Pešková, maminka malých dvojčat.

Také Hetmer s Máčalou zopakovali umístění z prvního super-G, tedy třetí místo.

„S jízdou jsme byli mnohem více spokojení, už to mělo jakési parametry. Závodní trať byla celkem náročná, střídaly se na ní prudké pasáže s mírnějšími a bylo tam několik ostrých zatáček, navíc celá trať byla ve stínu,“ popsal podmínky na svahu Patrik Hetmer.

Kříž s Nevrlým dojeli ve druhém super-G pátí, Vaverka mezi stojícími sedmý. Na start se už v úterý nepostavil Miroslav Lidinský, kterému se rozlomila závodní protéza, a i když s týmem zkoušeli všechno možné, aby ji spravili do použitelné podoby, do závodu po zralé úvaze a z hlediska vlastního bezpečí raději nenastoupil.

„Pokud lyžař bez protézy zničí během závodu lyže, může použít náhradní. Ale já, i kdybych byl schopen nahradit poškozené komponenty, je potřeba speciální servis včetně měření, nastavení a dalších specifických úkonů. To bohužel takzvaně ‚v poli “ prostě není možné. Poučení zní: do Koreje dvě protézy,“ pousmál se smířeně Lidinský.

Ve středu byl na programu obří slalom, ve kterém si Hetmer s Peškovou prohodili závěrečné umístění – mužský tandem dojel stříbrný, ženský na bronzové pozici.

„Především první kolo nám sedlo, na druhém místě jsme po něm ztráceli jen dvě setiny na vedoucího Francouze – a druzí jsme nakonec zůstali. Dobrý závod,“ zhodnotil Patrik Hetmer.

„Obří slalom mi vyšel lépe, na své možnosti jsem měla z obou kol dobrý pocit. Nicméně světová špička je někde úplně jinde,“ všimla si Anna Pešková.

Tadeáš Kříž s Radimem Nevrlým byli znovu pátí, Tomáš Vaverka šestý.

Závěrečný obří slalom pořadatelé nakonec zrušili, v Sella Nevea totiž v noci na čtvrtek pršelo, sníh byl ráno velmi měkký a závody by byla pro lyžaře nebezpečné.

Zdroj: Tereza Kubíčková, web ČPV

Back to Top