Ve švýcarském Veysonnaz probíhalo 29. – 31.3.2017 finále Evropského poháru, kterého se zúčastnili i naši sportovci. Finále EP se konalo na stejných svazích jako lednový Evropský pohár, kde Pavel Bambousek získal bronzovou medaili a Miroslav Lidinský si zde splnil kritérium IPC (International Paralympic Committee) pro účast v rychlostních disciplínách na MS v italském Tarvisiu. A i tentokrát bylo vystoupení našich sportovců ve finálovém závodě úspěšné.

Po příletu z finále Světového poháru v Koreji měli naši sportovci týden na odpočinek a přesun na poslední akci letošní sezóny. Do Švýcarska se na poslední závod v letošní sezóně z Monoski teamu vydali s trenérkou Kristou Halamičkovou Pavel Bambousek a Miroslav Lidinský, český tým na závodech ještě doplnil Tomáš Vaverka z ČFSH. Výhodou finálového závody byl i fakt, že svahy už naši sportovci znají a tyto zkušenosti mohli i prodat. To se povedlo hned první den závodů Miroslavu Lidinskému, který v superkombinaci zajel jedno z nejlepších super-G ve své kariéře. Po SG byl Mirek na skvělém 6.místě, těsně za Thomasem Grocharem z Rakouska. Rakouský specialista slalomář ale ve druhé části superkombinace všem ukázal, proč je v letošní sezóně ve slalomu nejlepší a celkově superkombinaci těsně ovládl. Mirek ve slalomu sám cítí velké rezervy, přesto obsadil v superkombinaci skvělé 7.místo a připsal si i další body do EP. Pavel Bambousek zajel také skvělý závod. Kategorie sedících byla méně obsazená, přesto Pavel Bambousek obsadil v obou kolech shodně 5.místo a připsal si dalších 45 bodů do EP. Dalším českým reprezentantem, který se finálního podniku účastnil byl Tomáš Vaverka, který obsadil s odstupem 6s na Lidinského celkové 8. místo. Druhý den závodů byl na pořadu obří slalom. Z českých reprezentantů bodoval pouze Miroslav Lidinský, který obsadil celkové 9.místo a připsal si 29 bodů do EP. Pavel Bambousek skončil v obřím slalomu na 8.místě. Sice nebodoval, ale svým výkonem si pro příští sezónu upevnil IPCAS body potřebné pro účast ve Světovém poháru. Tomáš Vaverka vypadl v páté brance a závod bohužel nedokončil. Posledním závodem letošní sezóny byl slalom speciál. Pavel Bambousek po dobře rozjetém prvním kole ve druhém kole vypadl, Miroslav Lidinský obsadil 8.místo.

Díky výkonům ve finále Evropského poháru si čeští lyžaři polepšili i v celkovém hodnocení Evropského poháru. Na výborném 6.místě v celkovém pořadí Evropského poháru skončil v zimní sezóně 2016/17 v kategorii sedících (monoski) Pavel Bambousek, Miroslavu Lidinskému patří v celkovém hodnocení EP 20.místo. Do závodů IPC se v letošní sezóně zapojilo 92 sportovců v kategorii sedících a 111 lyžařů v kategorii stojících. Celkově Česká republika skončila v hodnocení národů na 17.místě.

výsledky: SC, SG, SL, celkové pořadí EP po sezóně 2016/17

foto: ZDE

Back to Top