V korejském Pyeongchangu skončilo o víkendu finále Světového poháru handicapovaných lyžařů. Finále se konalo 8. - 19.3.2017 v dějišti Zimních paralympijských her 2018 a z ČR se ho účastnili dva sportovci - Pavel Bambousek, Miroslav Lidinský. Patrika Hetmera v průběhu sezóny, těsně před startem MS 2017 v italském Tarvisiu, vyřadilo bohužel po těžkém pádu na lednovém Světovém poháru v Innerkremsu ze zbytku sezóny zranění achilovky. Doufáme, že se příští rok na ZPH 2018 objeví všichni tři čeští sportovci.

Dva dny po konci mezinárodních závodů v Rokytnici nad Jizerou se naši reprezentanti přesunuli do Asie na finále SP handicapovaných lyžařů. Po lednovém MS to byla další významná účast našich sportovců na top závodech IPC. Před odletem jsme museli udělat organizační změnu ve složení výpravy, kdy ze zdravotních důvodů trenérku Kristu Halamičkovou nahradil trenér Patrika Hetmera František Dostálek. Let 7.3.2017 z Prahy do Soulu a návrat 21.3.2017 zpět do ČR nám zajistil náš nový partner ČSA, a.s., za což ještě jednou mnohokrát děkujeme. Po příletu do Soulu následoval přesun na hotel (asi 25 km) a krátká aklimatizace. První dny byly na pořadu tréninky rychlostní disciplíny DH, které v našich podmínkách nemáme úplně plnohodnotně možnost kde trénovat. Z původních dvou tréninkových dní jsme jako ostatní týmy absolvovali pouze jeden, první den tréninku se díky technickým potížím s lanovkou nezrealizoval. 

Prvním závodním dnem byl čtvrtek 12.března, kdy byl na pořadu sjezd. Našim reprezentantům se zadařilo, oba sportovci poprvé bodovali ve Světovém poháru. Pavel Bambousek obsadil 15. místo (16 WC Pts.) a Mirek Lidinský obsadil 17. místo ve své kategorii (14 WC Pts.). V sobotu mělo pokračovat finále SP superkombinací, ale pořadatelé SC nahradili super-G. Super-G se jelo tedy jak 14.3., tak i podle původního plánu 15.3. V prvním super-G obsadil Pavel Bambousek 22. místo a bodoval do SP, Miroslav Lidinský nebodoval a obsadil 23. místo. Ve středu pořadatelé zorganizovali druhý závod super-G, ve kterém si Pavel Bambousek časově pohoršil, byť obsadil celkové 16. místo. Miroslav Lidinský ve druhém super-G bodoval a obsadil 21. místo.

Po super-G následoval volný den, který naši reprezentanti využili k tréninku. Do pátečního obřího slalomu jsme díky divoké kartě nominovali pouze Pavla Bambouska, který nenavázal na předešlé výkony a drobné chyby mu nakonec neumožnili lepší než 17. místo v kategorii sedících lyžařů.

Posledním závodem finále Světového poháru byl slalom speciál, kde jsme si dělali naděje na dobrý výsledek hlavně u Pavla Bambouska. Dlouhý a náročný program finále SP byl znát u všech sportovců a našim reprezentantům se taktéž nevyhnul. Pavlovi se závod nepovedl, nebodoval a obsadil 15. místo v kategorii sedících. Miroslav Lidinský ve druhém kole bohužel vypadl a závod nedokončil.

Závodní tratě pro Zimní paralympijské hry 2018 jsou otestovány, nyní se reprezentanti koncem března zúčastní finále Evropského poháru ve švýcarském Veysonnaz. Krátce po skončení sezóny ovšem začíná příprava na další sezónu, která bude velmi náročná a nákladná. Cíl následující sezóny je jednoznačný. Účast obou našich sportovců v Pyeongchangu na Zimních paralympijských hrách 2018.

Rádi bychom i poděkovali našim partnerům za to, že náš Monoski team podpořili v účasti na finále Světového poháru. Velký dík patří Svazu lyžařů ČR, který je domovským svazem našich sportovců a vytváří nám podmínky pro důstojné reprezentování ČR na mezinárodních závodech. České aerolinie a.s., které nám zprostředkovali let do Soulu tam i zpět. Nadaci ČEZ a mobilní aplikaci EPP, jejíž výtěžek v rámci Jizerské 50 jsme využili na částečné hrazení účasti sportovců na finále SP. 

výsledky jednotlivých závodů: DH, SG1, SG2, GS, SL

foto: ZDE


 

 

Back to Top