Máme za sebou další zimní sezónu, kterou je velmi komplikované hodnotit kladně či záporně. Patřila určitě k těm teplejším, ale na druhou stranu jsme zrealizovali velkou část akcí, které jsme před sezónou plánovali. Jedinou kaňkou na letošní sezóně je náš neúspěšný pokus o obnovení pořádání mezinárodních závodů v rámci MČR, který nám i přes přeložení termínu z kraje ledna na únor nevyšel. Vzhledem ke klimatickým podmínkám fungovaly především velké areály a tím jsme mohli realizovat výukové kurzy bez výrazných změn.

 

Sezónu tradičně zahájil Monoski team podzimními kempy na ledovci, kde jsme k tréninku využili zázemí tréninkové skupiny Jana Fiedlera. Koncem listopadu jsme absolvovali první sezónní závody, které výborně zvládl monolyžař Pavel Bambousek. Výukové kurzy jsme vzhledem k pozdnímu nástupu zimy začali pořádat až po novém roce ve Špindlerově Mlýnu, v polovině ledna jsme už mohli k výuce využít i svahů na Duncanu. Hodně vlažný rozjezd sezóny jsme si vynahradili na jejím konci. Poslední březnový víkend vyšel na Velikonoce, takže letošní blok týdenních kurzů jsme ukončili až 28.března, následně jsme zrealizovali ještě tři víkendové akce. Celkem jsme tedy během zimní sezóny 2015/2016 zrealizovali 42 akcí, do kterých se zapojilo 95 handicapovaných lyžařů. Na realizaci výukového programu se podílelo 20 licenčních instruktorů a 35 dalších dobrovolných instruktorů. Do projektu jsme také aktivně zapojili přes 50 rodinných příslušníků či přátel našich kurzistů. Do sportovního programu se zapojilo šest handicapovaných lyžařů, z toho tři sportovci se pravidelně účastnili mezinárodních závodů. Celkem jsme pro Monoski team uspořádali šest týdenních kempů v Krkonoších a na ledovci Molltal, sportovci se zúčastnili šesti mezinárodních závodů IPC.  

Výukové kurzy jsme v letošní sezóně pořádali stejně jako v minulosti formou víkendových (pátek – neděle) a týdenních (neděle – pátek) pobytových akcích v zimních střediscích Krkonoš (Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou). Zima se letos dost výrazně opozdila a my jsme s pořádáním výukových kurzů začali až první lednový víkend, kdy jsme se zaměřili především na školení nových dobrovolníků. Vzhledem ke klimatickým podmínkám jsme kurzy v první polovině ledna pořádali výhradně ve Špindlerově Mlýnu. Od poloviny ledna byl zprovozněn i lyžařský vlek na Duncanu „U lesa“ v Janských Lázních, kde probíhá veškerá výuka začátečnických kurzů. Pozdní nástup zimy znamenal, že jsme museli v první polovině ledna zrušit plánované výukové kurzy začátečníků na Duncanu a realizovali jsme pouze individuální výukové kurzy a sportovní program ve Špindlerově Mlýnu. Od poloviny ledna jsme zahájili realizaci výukových kurzů podle plánu. Lednové akce jsme ukončili týdenním kurzem pro ABAK Ostrava, ukázkou výuky monoski v Peci pod Sněžkou pro studenty speciální pedagogiky na VOŠP Litomyšl a o pololetních prázdninách kurzem především pro klienty JÚŠ Praha. I přes počáteční nepřízeň počasí jsme zrealizovali 29 dní a do projektu jsme během prvního měsíce zapojili 40 handicapovaných lyžařů.

Počasí si s námi zahrávalo i začátkem února, kdy to bylo jako na houpačce. Krátce poté, co napadl sníh, tak přišla silná obleva, kterou za pár dní vystřídal mráz. Takže alespoň že mají v areálech to zasněžovaní. Vzhledem k nestálosti počasí jsme museli řešit i zrušení některých rezervací, ale i s tím jsme si poradili a v únoru jsme nakonec zrealizovali všechny plánované akce, tedy 29 výukových dní, do kterých jsme zapojili 38 handicapovaných.

Březnové kurzy u nás tradičně patří k těm nej akcím v sezóně. A nejinak tomu bylo i letos. Začátek měsíce byl sice trochu slabší, ale počasí se umoudřilo a druhý týden, kdy jsme pořádali týdenní kurz pro pražskou organizaci ROSKA byly lyžařské podmínky velmi dobré. Nádherné jarní počasí čekalo na účastníky dětského kurzu, který jsme třetí týden v březnu pořádali pro olomoucké sdružení Pinokio. Bohužel hned následující víkend a navazující zkrácený dvoudenní kurz pro pražský Pink Crocodile School nás trápilo opět počasí a kurz jsme realizovali místy i za deště. Na zkrácený kurz pro Pink School jsme navázali posledním pětidenním kurzem v letošní sezóně. Poslední víkend v březnu vyšel na Velikonoce a tak jsme mohli zrealizovat poslední vícedenní kurz, na kterém se nám kurzisti spíše prostřídávali.

Začátek dubna už většinou nebývá o kurzy moc zájem, ale ti, kteří letos na kurz dorazili, tak určitě neprohloupili. První dubnový víkend patřil k těm nejvíce povedeným v celé letošní sezóně jak kvalitou sněhu, tak hlavně krásným počasím. Následovali dva víkendy, které jsme věnovali především instruktorům a jejich školení. Druhý víkend proběhl na svahu ve Špindlerově Mlýnu a třetí byl zaměřen už pouze na teorii a zaletnění materiálu na další sezónu.

 

Krátký videoklip z realizace letošní sezóny najdete ZDE

Závěrečnou zprávu z realizace sezóny najdete ZDE 

 

Back to Top