Závodem superkomibinace bylo v sobotu 31. ledna 2009 ukončeno Mezinárodní mistrovství ČR v alpském lyžování handicapovaných sportovců. Zařazení mistrovství do kalendáře mezinárodního paralympijského výboru a možnost vyjet si FIS body přilákalo do Ski Areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou celkem 52 sportovců ze 13 zemí. Závody pořádalo Centrum handicapovaných lyžařů z pověření Českého svazu tělesně postižených sportovců. MČR proběhlo pod záštitou generálního partnera RWE Transgas, Města Janské Lázně a hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera.
„Kvalitně uspořádaný závod svědčí o kvalitě lyžování handicapovaných v ČR. Organizační zajištění, zázemí i svah byly velmi dobře připraveny, o čemž svědčí i kvalitní výkony sportovců,“ hodnotí závody Michael Knaus, ředitel závodů Mezinárodního paralympijského výboru pro alpské lyžování.
V kategorii sedících sportovců mužů dominoval francouzsky reprezentant Jean Yves Le Meur, který se standardně pohybuje do desátého místa ve světovém žebříčku. Z domácích sedících reprezentantů se nejlépe umístili Oldřich Jelínek, který obsadil třetí místo ve slalomu a superkombinaci, Radim Kozlovský obsadil třetí místo v obřím slalomu.
Jan Dostál reprezentující Českou republiku v kategorii stojících lyžařů potvrdil, že je stále ve formě vítězstvím ve slalomu a superkombinaci. Taktéž Petra Smaržová v ženské kategorii potvrdila třemi zlatými medailemi, že patří do světové špičky.
Reprezentanti ze Slovenska zcela ovládli kategorii zrakově postižených mužů a Miroslav Haraus s vodičem Marošem Hudíkem získal zlato ve všech třech disciplínách Mistrovství. V kategorii zrakově postižených žen jsme viděli kvalitní výkony české reprezentantky Anny Kulíškové s trasérkou Michaelou Hubáčkovou a slovenské reprezentantky Henriety Farkašové s trasérkou Natálií Šubrtovou.
Za podporu a spolupráci děkujeme především předsedovi TJ Spartak Rokytnice panu Jiřímu Jirmanovi, vedení rokytnického areálu, Městu Janské Lázně, hejtmanovi Libereckého kraje a sponzorům ze soukromé sféry, generálnímu partnerovi RWE Transgas a.s. a ABB s.r.o. Ceny pro medailisty nám zajistili Exit 1 s.r.o., Nadace PRECIOSA, SKLÁRNA A MINIPIVOVAR NOVOSAD & SYN HARRACHOV s.r.o. CZECH REPUBLIC, Piccollo s.r.o. a ASPEN SPORT a.s. Velký díky patří všem instruktorů a dobrovolníkům Centra, kteří se podíleli na velmi vydařených závodech.
„Doufejme, že se situace do příští sezóny v paralympijském hnutí u nás změní a sportovci i trenéři se budou moci věnovat plně sportovnímu programu. Ač XVII. ročník MČR, přesto to je poprvé v novodobé historii lyžování tělesně postižených u nás, kdy byl závod zařazen do kalendáře Mezinárodního paralympijského výboru. Účast sportovců na MČR byla totožná jako je např. účast na Mistrovství Itálie či Kanady. Jedinečná možnost porovnání výkonnosti našich sportovců se zahraničními lyžaři v době, kdy sportovci sdruženi v ČSTPS se nemohou účastnit závodů Evropského / Světového poháru / či Mistrovství světa, se nám osvědčila.“ říká za organizátory závodů Marek Dušek.
Alpské lyžování handicapovaných obecně:
V alpském lyžování jsou sportovci s postižením rozděleni do třech kategorií (Stojící, sedící a zrakově postižení). V každé kategorii jsou různé typy postižení a reálný čas se přepočítává dle koeficientu tak, aby nebyly jednotlivé typy postižení znevýhodněné:
Stojící — v této kategorii jsou zastoupeni sportovci tříd LW1, LW2, LW3, LW4, LW5/7, LW 6/8, LW9. Například LW2 jsou lyžaři s nadkolení amputací. LW5/7 oboustranná amputace horních končetin a/nebo neschopnost udržet hůlky. LW6/8 sportovci s jednostrannou amputací horní končetiny apod.
Sedící — v této kategorii jsou sportovci rozděleni do tříd LW10, LW11 a LW12 a jsou to sportovci, kteří jezdí v monoski (sitski) sedačka upravená pro sportovce převážně s poraněním míchy (vozíčkáři) případně oboustranná amputace dolních končetin a podobné postižení.
Zrakově postižení — v této kategorii startují sportovci B1 — nevidomí, B2 — slabozrací a B3 se zbytky zraku.