Tak jako každý rok si vás v krátkosti dovolujeme seznámit s realizací našeho projektu, který se zaměřuje na komplexní řešení problematiky tělesně postižených lyžařů. Při plánování zimní sezóny 2009/10 jsme chtěli navázat na loňskou zimní sezónu, kterou i díky pořádání mezinárodních závodů považujeme za nejzdařilejší v dosavadní historii Centra. Bohužel i letošní sezónu nám realizaci projektu výrazně ovlivnil spor v paralympijském hnutí mezi Českým paralympijským výborem (ČPV) a Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS) o členství ČSTPS v ČPV. Pro většinu lidí velmi nepřehledný spor, pro zainteresované nepochopitelný diktát představitelů tzv. paralympismu v ČR. ČSTPS V době neoprávněného vyčlenění ze struktur ČPV nemůžeme již pátým rokem čerpat státní finance a projekt realizujeme díky silným partnerům ze soukromé sféry. Dlouholetý spor se dotkl převážně našeho sportovního projektu.

Centrum handicapovaných lyžařů organizuje od roku 1998 v zimních střediscích Krkonoš výukové lyžařské kurzy pro tělesně postižené. Během let se výukových kurzů Centra zúčastnily stovky handicapovaných lyžařů různých výkonnostních skupin. Vedle desítek rekreačních lyžařů jsme vychovali i řadu budoucích reprezentantů, kteří ČR úspěšně reprezentují na mezinárodní scéně.

Letošní sezóna se nesla v duchu světové krize. Museli jsme se přizpůsobit aktuálnímu stavu a odložili jsme nákup drahých kompenzačních pomůcek, snížili jsme i plánovaný počet tréninkových kempů sportovní skupiny v rakouských Alpách. Zimní sezónu jsme realizovali s 22 členným týmem zkušených instruktorů a trenérů, kteří se v oblasti lyžování handicapovaných pohybují řadu let. V průběhu realizace zimní sezóny jsme do celého projektu během 116 dní zapojili 101 různě handicapovaných lyžařů od 3 do 58 let, z různých koutů ČR, s různým typem tělesného postižení bez ohledu na svazovou či klubovou příslušnost. Pro handicapované lyžaře jsme během zimní sezóny připravili 86 výukových dní formou 10 týdenních a 14 víkendových pobytových akcí. K realizaci výukového programu jsme využili osvědčených svahů v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýnu. Velký dík patří především lidem z vedení jednotlivých areálů, bez jejichž podpory bychom velmi obtížně realizovali finančně náročný projekt. Jedná se hlavně o Jiřího Berana (ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn a.s.) a Františka Vamberu (ředitel SKI PEC a.s.), kteří naše aktivity podporují od jejich počátků, tedy přes 10 let. Pro dobrovolníky jsme měli i letos připravený licenční kurz „Instruktor monoski“, který byl začátkem ledna realizován v Janských Lázních pod záštitou akreditovaného pracoviště MŠMT, Univerzity Palackého v Olomouci. Devítičlenná sportovní skupina Monoski team absolvovala i přes vědomí potíží s přihlašováním na závody IPC připravené tréninkové kempy. V nouzovém programu se nám podařilo zrealizovat 53 dní, formou 7 tréninkových kempů Monoski teamu, sportovcům jsme zajistili účast alespoň na 3 závodech, uspořádali jsme MČR 2010 v Rokytnici nad Jizerou. K realizaci sportovního programu jsme využili rakouských Alp (konkrétně se jednalo o korutanský ledovec Mölltal), v domácích podmínkách jsme využili tréninkového svahu na Stohu ve Špindlerově Mlýnu a Skiareál Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou, kde jsme koncem ledna pořádali opět MČR 2010. Při realizaci projektu jsme k ubytování využívali našeho zázemí na Duncanu v Janských Lázních, hotelů Omnia (Janské Lázně) a Horal (Špindlerův Mlýn), Sporthotelu Bohemia (Rokytnice nad Jizerou), tak i Stříbrného pramene, kde jsme se zároveň jako každý rok během akcí stravovali. K přepravě účastníků akcí jsme využili obou služebních vozů, které nám úspěšně slouží již čtvrtou zimní sezónu.

Děkujeme všem našim partnerům, sponzorům a dárcům, jakož i městu Janské Lázně, které nám prostřednictvím starosty ing. V. Němce výrazně pomohlo zajistit finanční prostředky na realizaci našeho projektu. Neděkujeme všem, kteří úmyslně škodí tělesně postiženým lyžařů, respektive sportovcům s jiným názorem něž mají představitelé tzv. paralympismu u nás …

Back to Top