Sportovci Českého svazu tělesně postižených sportovců předali v úterý 7. prosince předsedkyni PSP ČR Miroslavě Němcové, kterou vnímají jako autoritu mající jejich plnou důvěru, Petici za rovné podmínky všech handicapovaných sportovců. Předání se zúčastnily i signatářky petice senátorka Daniela Filipiová a poslankyně Lenka Kohoutová. Sportovce zastupovali členové petičního výboru David Lukeš, Vojtěch Franěk a Jan Dostál.

Předsedou petičního výboru je hráč kvadrurugby, kapitán reprezentačního týmu David Lukeš. Členem petičního výboru je plavec Vojtěch Franěk, dvojnásobný účastník a finalista paralympijských her a mistrovství světa. Oba sportovci jsou vozíčkáři a závodí ve třídách s nejtěžším postižením. Třetím členem výboru je Jan Dostál, lyžař s nadkolenní amputací, účastník dvou paralympijských her. Vojta a Honza o poslední paralympiádu (Vojta letní v Pekingu a Honza o zimní ve Vancouveru) přišli právě kvůli postoji Českého paralympijského výboru. Sportovcům jde o ukončení obstrukcí ze strany Českého paralympijského výboru, který je odmítá nominovat na vrcholné světové soutěže a financovat jejich činnost v Českém svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS). Petici podepsalo za jeden měsíc 6024 lidí, mezi nimi i ředitelka Nadace Charty 77 – konta BARIÉRY Božena Jirků, poslanec a předseda Výboru pro zdravotnictví MUDr. Boris Šťastný, proděkan Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci doc. Mgr. Martin Kudláček, Ph.D., předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Bc. Václav Krása, olympijská medailistka, mistryně světa Šárka Záhrobská, fotbalový internacionál, mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka a řada dalších osobností z veřejného či sportovního života. Petici podepsali i další poslanci a senátoři. Mezi signatáři petice je i řada tzv. sdružených sportovců Českého paralympijského výboru, mj. i naši bývalí monolyžaři Miroslav Šperk či Oldřich Jelínek.

Český paralympijský výbor tři týdny po prohraném soudu (trval 5 let a v dubnu 2010 soudy definitivně rozhodly, že ČSTPS členství v ČPV nikdy neztratil) vyloučil Český svaz tělesně postižených sportovců pro tzv. neplacení členských příspěvků. Ty vyčíslil za pět let na téměř 5 milionů korun ačkoliv výši členských příspěvků ani způsob jejich výpočtu nemá nikde zveřejněn. Již šestý rok tak Český paralympijský výbor soustavně diskriminuje Český svaz tělesně postižených sportovců, když jej záměrně vyčleňuje z dotačního systému i z účasti na vrcholných sportovních soutěžích pořádaných Mezinárodním paralympijským výborem (např. paralympijské hry, mistrovství světa a Evropy nebo i evropské či světové poháry). Český svaz tělesně postižených sportovců je přitom stále jedinou mezinárodně autorizovanou organizací pro sport tělesně postižených s členstvím v mezinárodní federaci IWAS (International Wheelchair and Amputee Sports) a sdružuje přes 2000 členů.

„Chceme dosáhnout toho, aby se s námi jednalo, přivést Český paralympijský výbor ke společnému jednacímu stolu, vtáhnout konečně i Ministerstvo školství do odpovědného řešení situace. Zatím všichni dávají od problému ruce pryč, my stárneme a řada sportovců již ukončila svoji činnost. Česká reprezentace přišla prokazatelně o některé reálně dosažitelné medaile na paralympiádě i mistrovstvích světa a Evropy“, řekl předsedkyni sněmovny při předání petice předseda petičního výboru David Lukeš.



Kontakt na sportovce:

D. Lukeš, předseda Petičního výboru – 602 952 100, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V. Franěk, člen petičního výboru – 603 274 658, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Dostál, člen petičního výboru – 606 322 789, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.



Back to Top