Tisková zpráva – Tělesně postižení sportovci v parlamentu

Praha, 21. února 2011

Tělesně postižení sportovci sdružení v Českém svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) předali v prosinci předsedkyni PSP ČR Miroslavě Němcové „Petici za rovné podmínky všech handicapovaných sportovců“. Petiční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR svolává na 22. února 2010 Veřejné slyšení, kterého se zúčastní jak zástupci Českého svazu tělesně postižených sportovců, tak i zástupci Českého paralympijského výboru (ČPV). Sportovci ČSTPS věří, že petiční výbor pomůže nalézt řešení, které ukončí dlouholetý spor mezi ČSTPS a ČPV.

 

Ke sporu se v průběhu ledna vyjádřil i Mezinárodní paralympijský výbor (IPC), který koresponduje s oběma stranami. K dispozici máme pouze dopis zaslaný ČSTPS, z nějž jednoznačně vyplývá kategorický požadavek IPC okamžitě ukončit soudní spory a dojít rychle k řešení ve prospěch všech handicapovaných sportovců. IPC především respektuje rozhodnutí soudu a vyloučení ČSTPS pro tzv. neplacení členských příspěvků považuje za neospravedlnitelné. Předseda ČSTPS Jan Nevrkla oznámil IPC svoji připravenost k okamžité rezignaci, jakmile budou nastoleny základní podmínky obnovení členství ČSTPS v ČPV, financování a nominování sportovců ČSTPS na soutěže. „Rezignaci nabízím již od roku 2005 a to oficiálně do rukou ČPV, přímo ministryni školství a zprostředkovaně ČPV i přes dnešního mluvčího ČPV Pavla Lukeše. ČPV však nikdy nereagoval“ doplňuje předseda ČSTPS Jan Nevrkla.

Na základě stanovisek IPC došlo ke změně postojů ČPV při nominacích sportovců. Na mezinárodní soutěže byli přihlášeni tělesně postižení lyžaři z ČSTPS a do mezinárodního kalendáře IPC bylo zařazeno Mezinárodní mistrovství ČR v lyžování. „Jde o naprostý obrat oproti dosavadnímu přístupu, kdy jsme byli neustále odkazování na Jednotná pravidla ČPV a sportovci byli nuceni vstoupit do ČATHS aby mohli být nominováni. Doufáme, že se jedná o trvalý trend a nikdo ze sportovců už nebude diskriminován při snaze o účast na vrcholných závodech. Nyní je nutné nastavit podmínky pro znovu začlenění ČSTPS do ČPV a obnovení financování svazu“, říká předseda petičního výboru tělesně postižených sportovců, hráč vozíčkářského rugby a místopředseda ČSTPS David Lukeš.

Datum konání Veřejného slyšení:  22 února 2011 – 16.00 hod

Místo konání: Parlament ČR, Poslanecká sněmovna, zasedací místnost 208A „Státní akty“

 

Více informací Vám poskytne Mgr. Jan Nevrkla, předseda Českého svazu tělesně postižených sportovců, tel.: 606 637 097

 

 

 

Back to Top