Ve dnech 23. až 25.2.2012 ze zúčastnil náš TP sportovec, člen ČSTPS, Pavel Dvořák dvou závodů na EP ve Špindlerově Mlýně. Naši účast provázeli od počátku problémy. Přihláška na závody nebyla nejdříve akceptována.Následně Jirka Dostál telefonoval s pořadatelem Tomášem Lisým, který mu sdělil, že nejsme přihlášeni. Požádal ho o shovívavost a přihlášku upřesnil mailem, včetně žádosti o divoké karty pro Dvořáka, Lidinského, Bambouska a Valíčka.Protože do začátku závodů nám nebylo odpovězeno, zda budou moci naši závodníci startovat a bylo nám řečeno že za ně máme nejdříve zaplatit, zvážili jsme, zda si mají všichni brát volno v práci a platit za cestu, ubytování, startovné, stravování, permanentky, když neví, zda budou moci závodit.Výsledkem bylo, že se zúčastnil jen Pavel Dvořák v obřím slalomu, protože v Krkonoších bydlí. V předvečer slalomu přijel na meeting sám a Tomáš Lisý po něm žádal zaplacení 13 EUR startovné a částku 40 EUR, která obsahuje i permanentku a navíc požadoval dalších 40 EUR za trenéra, kterého s sebou neměl. To odmítl, načeš jej nepustil na meeting, přestože byl v naší výpravě sám, tedy byl závodník i vedoucí výpravy. Po meetingu, kdy musel čekat za dveřmi, mu nedal startovní číslo s tím, že ho dostane druhý den před závodem. Před závodem mu ho však opět nedali a tak ho musel dlouhou dobu shánět na monoski sám. Následně mu odmítli dát permanentku, kterou si zaplatil s tím, ať si chodí předem. Poté Lisý vyhodil z prohlídky tratě jeho asistenta, který mu pomáhal. Ve vlastním závodu Dvořák pak vypadl, přesto, že nejel špatně a tak zaslouží uznání za to, že jej chování organizátora naprosto nevystresovalo. Další den byl závod v obřím slalomu zrušen. Opět Dvořák nedostal permanentku, kterou měl zaplacenu, takže si nemohl ani zalyžovat tréninkově, když se závod nekonal.

 

Z pohledu naší „výpravy“ byl závod katastrofální a to především díky chování Tomáše Lisého, který dělal vše pro to, aby nejdříve naší výpravě a následně našemu závodníkovy uškodil. Nemusíme polemizovat o striktním dodržování „pravidel“, ale absence základní lidské slušnosti a především ochota pomoci bližnímu a dokonce postiženému, je alarmující a dělá ostudu celému paralympijskému hnutí. Nikdy jsme nezažili, že by někde neumožnili vozíčkáři, aby mu pomáhal jeho osobní doprovod. Nikdy jsme nezažili, že by nepustili zástupce výpravy na meeting. Nikdy jsme nezažili, že by někde nedali závodníkovi permanentku, když si jí zaplatil.

Ve dnech 27.2.-1.3.2012 jsme se zúčastnili mezinárodního mistrovství Itálie v Sestriere ve složení: Jiří Dostál — trenér, Jiří Vojna — vedoucí výpravy a závodníci Pavel Dvořák a Miroslav Lidinský. Po několika závodech v letošní zimě, které se pro nepřízeň počasí rušily, nebo jsme je absolvovali v lijáku či sněhové vánici, nebo zimě – 30° C se nám počasí opravdu odměnilo nádherně čistou oblohou, sluncem a teplotami kolem 15° C. Přesto byl podklad na sjezdovce celý den tvrdý.

Dne 27.2 brzo ráno vyjela výprava přes Rozvadiv, Mnichov, Brenner a Miláno do Sestriere, kam dorazila po deváté hodině večerní, když již probíhal meeting. Ke zpoždění došlo, protože mezi Torinem a Sestriere blokovali dálnici aktivisté protestující proti stavbě tunelu pro rychlovlaky mezi Itálií a Francií a tak výprava musela jet po okresních silnicích. Následující den, 28.2. se uskutečnil závod v obřím slalomu. V kategorii sedících se Dvořák umístil na 4. místě a v kategorii stojících Lidinský na 7. místě. 29.2. se uskutečnil závod ve slalomu a v kategorii sedících se Dvořák umístil na 1. místě a v kategorii stojících Lidinský na 4. místě. Celkově startovalo první den 47 a druhý den 36 závodníků za malé účasti zahraničních závodníků, své zástupce vyslaly jen Británie, Nizozemí, Švýcarsko a my. Účast tedy nebyla nijak oslňující, ale je třeba si uvědomit, že startovala kompletní domácí elita a umístění do 7 místa a dokonce vítězství na půdě jakékoli alpské lyžařské velmoci je vždy obrovským úspěchem. Pavlovi Dvořákovi, který se stal mezinárodním mistrem Itálie tedy upřímně gratulujeme.

Ihned po závodech a vyhlášení výsledků se výprava sbalila a odjela. Cestou si opět zajela, protože blokáda dálnice ještě pokračovala. Jelo se po celou noc a domů výprava dojela až v ranních hodinách následující den.

Jirka Dostál, trenér

Back to Top