MEZINÁRODNÍ
ZÁVODY
Aktuální termíny
SPORTOVNÍ
SKUPINA
Aktuální termíny
Výukové
kurzy
Aktuální termíny

Centrum handicapovaných lyžařů

Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt,
který je zaměřen na komplexní lyžování tělesně postižených
bez rozdílu věku či svazové příslušnosti.

 

Hlavní oblasti naši činnosti jsou:

Výukové
kurzy

Pro širokou veřejnost pořádáme výukové lyžařské
kurzy

VÍCE INFO

Sportovní
skupina

Připravujeme hlavně
reprezentanty ČR na
mezinárodní závody

VÍCE INFO

Pořádání
závodů

Od roku 2007 pořádáme MČR
a jediné mezinárodní závody
na území ČR

VÍCE INFO

 

Na letošní (ne)zimu se bude zřejmě vzpomínat velmi dlouho. Aktuálně hodnotíme 19. ročník našeho projektu. Sezóna 2019/2020 byla od prvopočátku komplikovaná a velmi chudá na sníh. To výrazně ovlivnilo i přípravu našich sportovců, kteří projekt Centra tradičně zahajují podzimní přípravou v rakouských Alpách. Podobně jako loni, jsme sezónu zahájili sportovními kempy až v říjnu. Sportovci na podzim absolvovali sedm kempů, především v rakouských Alpách, a zúčastnili se čtyř závodů International Paralympic Committee (IPC). V prosinci jsme zahájili v Krkonoších výukový program. Obdobně jako minulý rok až víkendovým kurzem v polovině měsíce, na který jsme navázali ještě týdenním a víkendovým kurzem. Vzhledem k nedostatku sněhu byly svahy mezi svátky ve velkých areálech přelidněné, proto jsme realizaci výukových kurzů mezi svátky odložili až na začátek roku. Hned po novém roce jsme zahájili blok týdenních a víkendových kurzů, který jsme měli naplánovaný a obsazený až do 4.4.2020. Celý náš projekt, stejně jako celou Evropu, ovlivnil virus z Wu-chanu. Koronavirus nejprve zapříčinil, že 12.3.2020 IPC zrušilo veškeré závody ve zbytku aktuální sezóny, včetně Světového poháru v Norsku, kde se bude konat MS 2021. Jen o den později vydala vláda ČR omezení pohybu, který se týkal i lyžařských areálů. Areály 14.3.2020 definitivně ukončili svou činnost a my jsme předčasně taktéž ukončili zimní sezónu 2019/2020. Na tuto zimní sezónu budeme ale vzpomínat i dobrém. I přes obtíže s nedostatkem sněhu jsme zrealizovali během 118 dní celkem 46 různých akcí. Projekt jsme zahájili v říjnu 2019 podzimními kempy pro sportovce v rakouských Alpách a předčasně ukončili s ohledem na nařízení Vlády ČR 13.3.2020. Ve sportovním programu jsme celkem zrealizovali 21 akcí. Náš tým se zúčastnil 11 mezinárodních závodů IPC, pro sportovce jsme od října do března připravili 10 sportovních kempů v rakouských Alpách či Krkonoších. Životní sezónu zažil Pavel Bambousek, který na závodech Evropského poháru pravidelně bodoval, získal dokonce šest medailí (1x za zlatou, 2x stříbrnou a 3x bronzovou) a v celkovém hodnocení Evropského poháru obsadil fantastické 2. místo, čímž překonal své dosavadní maximum ze sezóny 2017/2018, kdy obsadil celkově 6. místo. Ve výukovém programu jsme celkem zrealizovali 25 akci, 12 týdenních a 11 víkendových výukových kurzů, ukázku monoski jsme prezentovali začátkem února na lyžařském kurzu FZS ÚJEP Ústí nad Labem v Rokyntici nad Jizerou a na speciální ZŠ a PŠ v Jičíně. Z výše uvedeného nařízení Vlády ze dne 13.3.2020 jsme museli zrušit 4 víkendové, 3 týdenní kurzy a čtyřdenní kurz v době Velikonoc. Do projektu jsme ve zkrácené sezóně zapojili celkem 285 lidí ve věkovém rozmezí 6 – 75 let, z toho bylo 115 handicapovaných lyžařů a 20 dětí našich instruktorů či dobrovolníků. Na realizaci výukových kurzů se podílelo 20 licenčních instruktorů a desítky dalších dobrovolníků ve věkovém rozmezí 18 – 75 let.

 

Výukový program – kurzy monoski a biski pro širokou veřejnost

Výukové lyžařské kurzy pořádáme v zimních střediscích Krkonoš již několik let ve stejném režimu formou víkendových a týdenních pobytových akcí. Kurzy jsou určeny jak pro jednotlivce, tak i pro organizované skupiny. V letošní sezóně jsme do výukového programu zapojili 102 handicapovaných lyžařů prakticky z celé ČR ve věkovém rozmezí 6 – 62 let, dále pak 20 dětí našich instruktorů či kurzistů. Na realizaci výukových kurzů se podílelo 20 instruktorů a desítky dalších dobrovolníků. K ubytování jsme při realizaci letošního projektu využívali naší základny v Janských Lázních a přilehlých penzionů Koreff, Stříbrný pramen nebo Réva. Stravování jsme měli zajištěné v janskolázeňských restauracích Stříbrný pramen, Sanssouci či Belvedér. S realizací výukových kurzů jsme v letošní sezóně začali v polovině prosince. Vzhledem k tomu, že byl velký nedostatek sněhu a fungovaly pouze velké areály, zrealizovali jsme v prosinci dva víkendové a jeden týdenní kurz. Hned po novém roce jsme zahájili souvislý blok týdenních a víkendových lyžařských kurzů, který jsme měli naplánovaný do 4.4.2020. Bohužel koronavirus ochromil i naše aktivity a my jsme zrealizovali do 13.3.2020 pouze 84 výukových dní a následně jsme museli z nařízení vlády ČR sezónu ukončit. 

Lednové kurzy i v letošní sezóně považujeme za nejzdařilejší část realizace projektu. Bohužel jsme celý leden byli paralyzovaní nedostatkem sněhu na svazích, které primárně využíváme pro výuku začátečníků (Duncan). Proto jsme museli poměrně často improvizovat a využívali jsme k výuce začátečníků sjezdovku Formánek1 za Lesním domem a Sport1 na Černé hoře. Drtivou část realizace výukových kurzů jsme řešili ve Skiareálu Špindlerův Mlýn, kde jsme měli zázemí hlavně ve Svatém Petru, využívali jsme ale i sjezdovky na Hromovce či Medvědíně.  Až na drobné výjimky probíhaly kurzy podle původního plánu a celkem jsme zrealizovali během 30 dní 5 pětidenních a 3 víkendové kurzy, do kterých jsme zapojili 53 handicapovaných lyžařů. Kurzů se zúčastnili jak jednotlivci, tak i organizované skupiny jako např. děti z olomouckého Pinokia, klienti Kociánky Brno nebo žáci speciální Střední školy prof. Zdenka Matějíčka z Ostravy. Na přelomu ledna a února, v době pololetních prázdnin, jsme většinou pořádali lyžařský kurz pro JÚŠ Praha. Letos to bylo po dlouhé době jinak a čtyři dny jsme využili k realizaci kurzu pro jednotlivce. Během prodlouženého víkendového kurzu jsme do výuky zapojili 10 handicapovaných lyžařů.

Po pololetních prázdninách nám začal blok týdenních kurzů v době jarních prázdnin. Počasí se bohužel nelepšilo, hned první týden jsme zahájili kurzem, kdy byly velké srážky. Počasí se měnilo jak na houpačce a víkendový kurz 7. – 9.2. byl jedním z nejhezčích kurzů. Druhý týdenní kurz jsme realizovali v době, kdy ČR zasáhl orkán Sabina. Jednalo se o dětský kurz a po dlouhé diskusi jsme rodičům ustoupili a vydali se v pondělí na lyže do Špindlu. Děti byly z lyžování v těchto extrémních podmínkách pochopitelně nadšené. Ve druhé polovině února jsme dokonce využili i krátce otevřené sjezdovky na Duncanu. Krkonoše zasáhla lehká nadílka sněhu a i za pár centimetrů jsme byli rádi. Bohužel 23.2. přišla velká obleva s opravdu velkým intenzivním deštěm. Veškerý sníh mimo svahy opět zmizel a my se přemisťovali za výukou opět pouze do Špindlerova Mlýna. Během únorových kurzů jsme i přes výkyvy počasí zrušili pouze jeden den a to 23.2. Celkem jsme zrealizovali všechny čtyři víkendové a týdenní kurzy, do kterých jsme zapojili 48 handicapovaných lyžařů. Březnové kurzy jsme museli předčasně ukončit, takže jsme zrealizovali pouze dva týdenní a jeden víkendový kurz. Do březnových akcí jsme zapojili 17 handicapovaných lyžařů.

 

Sportovní program – Monoski team

Zimní sezóna 2019/2020 byla ze sportovního hlediska nadmíru úspěšná. Náležitě jsme i na náš tým hrdí. Horší to už ale bylo se zdravím jednotlivých sportovců. Náš tým se v aktuální sezóně skládal ze čtyř sportovců, kteří měli registrované licence k účasti na závodech IPC a v průběhu sezóny jsme tým doplňovali z řad našich kurzistů. Stálicemi týmu jsou Pavel Bambousek, Petr Drahoš, Miroslav Lidinský, které v této sezóně doplnil Přemysl Liška. Zimní sezóna 2019/2020 byla v mnohém podobná té loňské. Stejně jako loni jsme museli zrušit zářijové kempy, protože nebyly v provozu svahy, které jsou pro naše sportovce vhodné. Zdravotní stav do podzimní přípravy vůbec nepustil M. Lidinského, zdravotní omezení měl na podzim i P. Drahoš. Tým jsme naopak rozšířili o monolyžaře P. Lišku, který se loni v Krkonoších zapojil do našeho výukového programu. Celkem jsme na podzim zrealizovali sedm soustředění a sportovci se zúčastnili čtyř závodů IPC. Podzimní přípravu tým zahájil na Stubai 9. – 13.10.2019, na který jsme navázali dvěma kempy na Pitztale 17. – 20.10.2019 a 24. – 28.10.2019.  Začátkem listopadu (2. – 8.11.2019) jsme tradičně absolvovali před prvními závody IPC krátký kemp v holandském Landgraafu, kde se zároveň P. Liška zúčastnil zdravotní klasifikace a svých prvních závodů WPAS. Mentorem byl Přemkovi po celou dobu pobytu P. Bambousek. Na závodech WPAS obsadil P. Bambousek 2x 10. místo, P. Liška první závod nedokončil, ve druhém závodě obsadil 17. místo. Následného Evropského poháru (7. – 8.11.2019) se už z našich sportovců zúčastnil pouze Bambousek, který obsadil 9., respektive 10. místo. Paralelně se závody absolvoval individuální přípravu na Pitztale Petr Drahoš (7. – 10.11.2019), který upřednostnil trénink na ledovci před závody na technickém sněhu v Landgraafu. Další tréninkový kemp jsme měli naplánovaný společně se zrakově postiženými lyžaři, které vede František Dostálek. Kemp jsme tentokrát absolvovali na Hintertuxu (22. - 27.11.2019) a byl zaměřen na trénink obřího slalomu. Začátkem prosince, taktéž již vlastně tradičně, absolvujeme závody na Pitztale. I tentokrát jsme na Pitztal vyrazili dřív a absolvovali zde krátký kemp. Na Pitztale se mělo jet celkem 5x SG a 2x GS v kategorii závodů WPAS a Evropský pohár. Nestálost počasí způsobila, že se nakonec odjely 3 závody v Super-G v kategorii WPAS a jeden závod obřího slalomu v rámci Evropského poháru. Z našeho týmu dosáhl nejlepšího výsledku Bambousek (4. místo v SG2) a Drahoš (12. místo v SG3). V lednu jsme měli v plánu zúčastnit se celkem tří závodů IPC. Vzhledem ke klimatickým podmínkám jsme ale zvolili účast pouze na Světovém poháru ve Slovinsku a Evropském poháru na Slovensku. Náš tým zasáhly během ledna zdravotní problémy, které nedovolily Lidinskému, Drahošovi ani Liškovi se zapojit do závodů IPC. První závod v letošním roce byl SP ve slovinské Kranjské Goře 20. - 23.1.2020. Na SP byly na programu tři závody v GS a jeden v SL. Bambousek bohužel ani jeden závod SP nedokončil. Satisfakcí za nepovedený SP v Kranjské Goře si náš tým vynahradil na Evropském poháru na Slovensku (26. - 31.1.2020). V Jasné byl na programu jeden den tréninku (27.1.) a jely se celkem čtyři závody (2x GS a 2x SL). kterých se z našeho týmu zúčastnil Bambousek. A tentokrát se Pavlovi všechny závody vyvedly. A to nad očekávání! Získal zde 1x zlatou a 2x stříbrnou medaili, skvělé FIS body a doby do celkového žebříčku EP. V únoru jsme pro náš tým připravili týdenní kemp na Stohu před domácími závody (9. – 14.2.) a zrealizovali MČR 2020. Do letošních závodů se nahlásilo celkem 21 sportovců ze 4 zemí. Poslední únorový týden se v Polsku M. Lidinský zapojil do projektu ParaSki4Europe 2020 (24.2. – 2.3.2020). Projektbyl spolufinancován programem Erasmus a programem Evropské unie – Neziskové evropské sportovní akce. Společné motto tohoto projektu znělo „jeden sport, jedna Evropa, jeden sen“. Vrcholem letošní sezóny bylo finále Evropského poháru, které se konalo ve dvou střediscích. Technické disciplíny byly na pořadu v chorvatském Záhřebu, rychlostní disciplíny v italské Sella Nevee. Sněhové podmínky v Záhřebu nebyly vůbec dobré. Původní plán pořadatelů byl v termínu 25. - 29.2.2020 pořádat Národní mistrovství Chorvatska v GS, na které mělo navazovat finále Evropského poháru v technických disciplínách (2x SL a 2x GS). Pořadatelé s ohledem na trať přesunuli závody v kategorii NC až na poslední den plánovaných závodů. Nakonec se obří slalom vůbec nejel. Uskutečnily se pouze tři závody ve slalomu a pro náš tým to byly závody velmi vydařené. Ve všech slalomech potvrdil Bambousek svou letošní formu a získal celkem 3x bronzové medaile. Finále Evropského poháru v Itálii byl s ohledem na situaci v severní Itálii koncem února zrušen. Tím se předčasně EP v aktuální sezóně uzavřel. Začátkem března se Drahoš a Liška zúčastnili Národního mistrovství Rakouska a Německa, které se konalo v s ohledem na špatné klimatické podmínky v jeden termín 7. – 9.3.2020. V březnu jsme se připravovali na další vrchol letošní sezóny, Světový pohár v Norsku. Logisticky i finančně velmi nákladný závod byl těsně před odjezdem našeho týmu do Norska IPC 12.3.2020 zrušen. Následně došlo ke zrušení i dalších závodů jak v Evropě, tak i USA a tím jsme definitivně závodní sezónu uzavřeli.

Životní sezóna monolyžaře Bambouska

Sezóna 2019/2020 byla výrazná hlavně s pohledu individuálních sportovních výkonů Pavla Bambouska. Společně se svou trenérkou Barborou Hegmonovou dosáhli na šest medailí z EP, což byla v minulosti s ohledem na velkou konkurenci v kategorii sedících lyžařů záležitost opravdu ojedinělá. Na začátku sezóny jsme u Pavla museli vyřešit lehké zdravotní potíže, ale od ledna už byl ve velmi dobré kondici. Na závodech v holandském Landgraafu plnil spíše roli ambasadora pro začínajícího monolyžaře Lišku, následně si odtrpěl závody v katastrofických podmínkách na Pitztale, kde v prvním kole zajel skvělý čas, ale pořadatel závody v průběhu druhého kola s ohledem na počasí zrušil. Výsledky se nakonec počítaly alespoň zrakově postiženým a stojícím lyžařům. Velkou zkušeností byl SP ve Slovinsku. V Kranjské Goře byly extrémně náročné podmínky, což bylo znát hlavně na výsledkové listině monolyžařů. Z 20 sportovců závod dokončilo 50% startujících, v posledním závodě SL dokonce jen 6 monolyžařů. Pavel bohužel ani jeden závod nedokončil. Satisfakcí za nepovedený SP v Kranjské Goře si vynahradil na Evropském poháru v Jasné (26. - 31.1.2020). U našich východních sousedů byl na programu jeden den tréninku (27.1.) a na pořadu byly celkem čtyři závody (2x GS a 2x SL). A tentokrát se Pavlovi všechny závody vyvedly. A to nad očekávání! V prvních dvou závodech v GS získal shodně 2x bronzovou medaili, třetí den závodů obsadil v SL "až" 4. místo, ovšem získal skvělých 90,46 FISbodů. Ne nadarmo se říká to nejlepší na konec. A tentokrát to platilo dvojnásob. Bambousek ve své kategorii díky fantastické jízdě ve druhém kole zvítězil, těsně porazil aktuálně třetího závodníka ve světovém žebříčku Igora Sikorskeho z Polska, a získal historicky své nejlepší FISbody (55,88). Tento výkon Pavla katapultoval do užší světové špičky ve slalomu. Svou výkonnost následně potvrdil na domácích závodech MČR 2020 v Rokytnici nad Jizerou, kde zvítězil v obřím slalomu. Koronavirus se dostal velmi rychle z Číny do Evropy a výrazně ovlivnil i konec naší závodní sezóny. Vrcholem sezóny bylo finále Evropského poháru, které se konalo ve dvou střediscích. Technické disciplíny byly na pořadu v chorvatském Záhřebu, rychlostní v italském středisku Sella Nevee. Sněhové podmínky v Záhřebu byly katastrofické. Původní plán pořadatelů byl v termínu 25. - 29.2.2020 pořádat Národní mistrovství Chorvatska v GS, na které mělo navazovat finále Evropského poháru v technických disciplínách (2x SL a 2x GS). Pořadatelé s ohledem na trať přesunuli závody v kategorii NC až na poslední den plánovaných závodů. Nakonec se obří slalom vůbec nejel. Uskutečnily se pouze tři závody ve slalomu a pro náš tým to byly závody velmi vydařené. Ve všech slalomech potvrdil Bambousek svou letošní formu a získal celkem 3x bronzové medaile. Finále Evropského poháru v Sella Nevee bylo s ohledem na situaci v severní Itálii koncem února zrušeno a tím se předčasně EP v aktuální sezóně uzavřel. Po finále EP jsme se připravovali na další vrchol letošní sezóny, Světový pohár v Norsku. Logisticky i finančně velmi nákladný závod byl těsně před odjezdem našeho týmu do Norska 12.3.2020 zrušen. Následně IPC zrušilo i další závody jak v Evropě, tak i v USA a tím jsme definitivně závodní sezónu 2019/2020 ukončili.

Pro náš tým, respektive ČR, bude zimní sezóna díky výkonům Pavla Bambouska vnímaná jako výjimečná. Bambousek v EP pravidelně bodoval, což ho v celkovém hodnocení Evropského poháru v sezóně 2019/2020 katapultovalo na skvělé celkové 2. místo v kategorii sedících s 522 EC body, čímž překonal své dosavadní maximum o 241 EC bodů ze sezóny 2016/2017, kdy obsadil celkové 6. místo.

 

MČR 2020 Alpine Skiing National Championships

Termínový kalendář IPC byl pro aktuální sezónu hodně nabitý, přesto se nám podařilo zajistit velmi atraktivní termín ve druhé polovině února, před finále Evropského poháru. Na začátku sezóny by asi i ten největší pesimista nevěřil, že budeme vyčkávat do poslední možné chvíle, zda závody uskutečníme. Nakonec se na nás usmálo štěstí a týden před zahájením závodů v Rokytnici napadal čerstvý sníh. Letošní sezóna byla z pohledu pořadatelů závodů velice komplikovaná. Některé závody byly zrušeny úplně, jiné se přesouvaly na poslední chvíli na jiný termín, některé závody se slučovaly (jako např. Mistrovství Německa a Rakouska bylo přesunuto a sloučeno z konce března na první víkend v březnu). Všechny tyto aspekty hrály určitou roli i při nízkém počtu nahlášených sportovců, kdy jsme měli propad oproti minulé sezóně o 1/3 sportovců. Nakonec se na MČR 2020, konaného v Rokytnici nad Jizerou 21. – 23.2., přihlásilo 21 sportovců ze 4 zemí (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Počtem startujících jsme zapadli v letošní sezóně do průměru pořadatelů mezinárodních závodů IPC. Ředitelem závodů byl Jiří Jirman, technickým delegátem FIS Wojciech Gajewski z Polska, stavbu trati měl na starosti bývalý úspěšný reprezentant ČR v alpských disciplínách Filip Trejbal. Byť nebyla předpověď nijak optimistická, tak jsme v sobotu zvládli zrealizovat závod v obřím slalomu za velmi pěkných lyžařských podmínek. Z našeho týmu se závodů zúčastnili skoro všichni sportovci. Výkonnost posledních týdnů potvrdil Pavel Bambousek, který vyhrál kategorii sedících. Na druhém místě skončil bývalý reprezentant Pavel Dvořák a třetí nováček v této kategorii Přemysl Liška, pro kterého to byla v obřáku závodní premiéra. Závod bohužel nedokončil Petr Drahoš, který vypadl těsně před cílem druhého kola. Po velkých zdravotních problémech se na svah vrátil i Miroslav Lidinský, který v kategorii stojících obsadil 3. místo. Vítězem kategorie se stal Andrej Szczesny z Polska, druhý skončil Tomáš Vaverka z ČR. Kategorie zrakově postižených patřila českým barvám. Zvítězil Tadeáš Kříž s trasérem Radimem Nevrlým, druzí byli Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou. Mezi ženami zvítězila v kategorii zrakově postižených Alexandra Rexová ze Slovenska před Annou Kulíškovou s trasérkou Michaelou Hubačovou. V kategorii stojících lyžařek vyhrála Natálie Mintálová ze Slovenska, v kategorii sedících Kristýna Židlická závod nedokončila. Bohužel nedělní závod jsme museli zrušit. Silný déšť nám neumožnil plánovaný závod ve slalomu speciál uspořádat. Po krátkém čekání se Jury závodů rozhodla závod zrušit. Podrobné info o závodech včetně výsledků najdete ZDE

 

Závěrečnou zprávu 2019/2020 najdete ZDE (aktualizace 4..6.2020)

Přehled realizované činnosti v sezóně 2019/2020 najdete ZDE

Přehled realizace výukových kurzů ZDE

Přehled realizace sportovního programu nejdete ZDE

Konečné pořadí Evropského poháru 2019/2020 najdete ZDE

Video z lednových akcí najdete ZDE 

Fotogalerie z jednotlivých akcí najdete ZDE

Back to Top