MEZINÁRODNÍ
ZÁVODY
Aktuální termíny
SPORTOVNÍ
SKUPINA
Aktuální termíny
Výukové
kurzy
Aktuální termíny

Centrum handicapovaných lyžařů

Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt,
který je zaměřen na komplexní lyžování tělesně postižených
bez rozdílu věku či svazové příslušnosti.

 

Hlavní oblasti naši činnosti jsou:

Výukové
kurzy

Pro širokou veřejnost pořádáme výukové lyžařské
kurzy

VÍCE INFO

Sportovní
skupina

Připravujeme hlavně
reprezentanty ČR na
mezinárodní závody

VÍCE INFO

Pořádání
závodů

Od roku 2007 pořádáme MČR
a jediné mezinárodní závody
na území ČR

VÍCE INFO

 

Zimní sezóna 2017/2018 se nesla v duchu XII. zimních paralympijských her (ZPH). Tomuto čtyřletému cíli jsme přizpůsobili i realizaci celého projektu a podařilo se nám dosáhnout i vytyčených cílů. Sezónu jsme zahájili již v září, kdy jsme se společně se zdravými juniorskými reprezentanty ČR vydali do holandského Landgraafu na umělý sníh. Koncem září jsme už vyslali tým na ledovec a postupně jsme sportovní program realizovali na Pitztale či Kaunertale v rakouských Alpách. Na podzim jsme v Holandsku a Rakousku zrealizovali celkem šest kempů, sportovci se zapojili do pěti závodů International Paralympic Committee (IPC), z toho poslední prosincový závod Světového poháru ve St. Moritz byl předčasně ukončen z důvodu klimatických podmínek. Po novém roce jsme ve sportovním programu zrealizovali 12 kempů v Krkonoších či před závody IPC, sportovci se zapojili do 8 závodů IPC, včetně ZPH 2018. Sami jsme byli v rámci MČR 2018 pořadateli mezinárodních závodů IPC. Výukový program jsme začali realizovat v Krkonoších už na začátku prosince školením instruktorů, následně jsme sezónu zahájili na špindlerovském SkiOpeningu. Od ledna jsme zahájili blok týdenních a víkendových výukových lyžařských kurzů, který jsme nepřetržitě pořádali až do 26.3.2018. Do konce sezóny jsme následně zrealizovali čtyři výukové kurzy a 15.4.2018 jsme definitivně zimní sezónu 2017/2018 ukončili.

Do komplexního projektu jsme během 143 dní zapojili takřka 300 lidí (124 handicapovaných lyžařů, 152 dobrovolníků, z toho 20 licenčních instruktorů monoski a do projektu jsme zapojili i 22 děti našich instruktorů a dobrovolníků). Ve výukovém programu jsme zrealizovali během 105 dní 30 různých akcí - 14 víkendových, 13 týdenních, 1 individuální výukový kurz, 2 metodické víkendy pro instruktory a dobrovolníky. Celkem jsme do realizace výukových kurzů zapojili 104 handicapovaných lyžařů od 4 do 63 let. Sportovní program byl v letošním roce velmi přizpůsoben potřebám sportovní skupiny. Jednalo se o paralympijskou sezónu, kde se z našeho týmu ZPH zúčastnili Pavel Bambousek (monoski), Miroslav Lidinský (stojící lyžař) a Anna Pešková Kulíšková s trasérkou Michaelou Hubačovou. Pro sportovní tým jsme v průběhu sezóny připravili 18 kempů v Krkonoších a zahraničí, sportovci se zúčastnili 12 závodů IPC, 3 sportovci se zúčastnili ZPH 2018. Nejvýraznějších výsledků v sezóně dosáhl z týmu monolyžař Pavel Bambousek, který na ZPH obsadil v SC 14. místo, na konci zimní sezóny získal ve finále Evropského poháru stříbrnou medaili v Super-G. Ve sportovním programu jsme pořádali v rámci MČR 2018 mezinárodní závody, které byly zařazeny v kalendáři IPC jako NC (Národní mistrovství). Závodů se zúčastnilo necelých 30 sportovců z deseti zemí.

Výukový program – kurzy monoski a biski pro širokou veřejnost

Výukové lyžařské kurzy pořádáme v zimních střediscích Krkonoš již několik let ve stejném režimu formou víkendových a týdenních pobytových akcí. K ubytování jsme při realizaci letošního projektu využívali naší základny v Janských Lázních a přilehlých penzionů Koreff a Stříbrný pramen. Stravování jsme měli zajištěné v janskolázeňských restauracích Stříbrný pramen a Sanssouci. V porovnání s loňskou sezónou jsme v té letošní zrealizovali méně akcí pro organizované skupiny, o to více jsme ale do projektu zapojili jednotlivce. K výuce jsme využili tradičního zázemí v Janských Lázních, kde probíhá výuka začátečníků (Duncan, Formánky), pokročilí monolyžaři využívali svahů v Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýnu, kde zároveň probíhají veškeré výukové kurzy biski. Realizaci výukových kurzů jsme zahájili začátkem prosince metodickým víkendem pro instruktory, na který jsme navázali víkendovým kurzem při SkiOpeningu ve Špindlerově Mlýnu (8. – 10.12.). Následující víkend jsme zrealizovali prodloužený víkendový kurz (14. – 17.12.). Během letošních svátků jsme kurzy neorganizovali, až 2.1.2018 jsme zahájili blok týdenních a víkendových kurzů, které jsme nepřetržitě realizovali do 26.3.2018. První týdenní kurz v roce 2018 byl zaměřen na děti z olomouckého Pinokia, na který postupně navazovaly 4 týdenní a 3 víkendové kurzy. Lednové akce jsme zakončili tradičním kurzem, kdy k nám poslední týden v lednu jezdí členové ABAK Počítadlo z Ostravy. Během ledna jsme zorganizovali 30 dní výukových kurzů a celkem jsme do projektu zapojili 48 handicapovaných lyžařů. Kaňkou na realizaci lednových akcí bylo počasí, měli jsme pouhopouhé tři slunné dny. Únorové kurzy jsme letos zahájili prodlouženým víkendovým kurzem během pololetních prázdnin. Tento termín řadu let věnujeme žákům z JÚŠ Praha, kteří k nám jezdí přes deset let. Letos měla JÚŠ Praha možnost, jako jediní účastníci našich kurzů, využít bezbariérové ubytování na internátě janskolázeňské Obchodní akademie Olgy Havlové, která je přímo zřizovaná MŠMT. Bohužel to byl jediný kurz, kdy jsme mohli účastníky kurzů ubytovat ve státním bezbariérovém zařízení, které se bohužel jinak pronajímá převážně nepostiženým. Vedle klientů JÚŠ Praha se kurzu zúčastnili i další lyžaři, jako např. několikanásobná paralympijská vítězka v plavání Běla Třebínová Hlaváčková. V době jarních prázdnin je na českých horách přetlak lyžařů a nejinak tomu bylo i letos. Velkou výhodou oproti lednovým akcím byl fakt, že celý únor byl převážně slunný. Na konci měsíce nás čekaly mrazy, které Krkonoše dlouho nepamatují a vydržely nám celý týdenní kurz (25.2. – 2.3.). V únoru jsme realizovali výukový program všech 28 dní a do kurzů jsme zapojili během 4 víkendových a 4 týdenních kurzů 46 handicapovaných lyžařů. Březnové akce máme dlouhodobě vyzkoušené, že jsou výrazně poklidnější. Po náročném únoru přišel postupně malý týdenní kurz pro pražskou Rosku, druhý týdenní kurz pro rodiče s dětmi z olomouckého Pinokia a poslední plánovaný týdenní kurz pro pokročilé monolyžaře. V březnu jsme zrealizovali 3 týdenní a 3 víkendové kurzy. Poslední víkendový kurz (23. – 26.3.) jsme prodloužili do pondělí, čímž jsme ukončili nepřetržitý blok 12 týdenních a 11 víkendových lyžařských kurzů v Krkonoších. Následně jsme měli ještě rozplánovaný čtyřdenní kurz během velikonočních prázdnin a tři víkendové kurzy. Kurz o Velikonocích jsme zrealizovali dle původního plánu a pro poslední nadšence jsme zrealizovali dva víkendové a jeden individuální kurz 11.4. Víkend 13. – 15.4. jsme věnovali už pouze setkání instruktorů a zimní sezónu 2017/2018 jsme v polovině dubna ukončili.  

Sportovní program – Monoski team

Zimní sezóna 2017/18 se nesla především v duchu XII. zimních paralympijských her. Tomuto cíli jsme podřídili v letošní sezóně celý projekt. Před sezónou jsme se domluvili na spolupráci se zrakově postiženou lyžařkou Annou Peškovou Kulíškovou, která se po mateřské dovolené rozhodla vrátit k lyžování a rozšířit sportovní skupinu Centra. Tým se ještě v průběhu sezóny rozrostl o monolyžaře Petra Drahoše a Kristýnu Židlickou. První kemp jsme v sezóně zrealizovali už v polovině září, kdy se Pavel Bambousek zúčastnil společně s juniorskou reprezentaci ČR, kterou vede šéftrenér Jan Fiedler, kempu v holandském Landgraafu. Se „zdravými“ lyžaři jsme absolvovali převážnou část podzimní přípravy (5x týdenní kemp), v listopadu jsme se díky SLČR domluvili na spolupráci s trenérkou Evou Jelínkovou Sochorovou. Eva je bývalou reprezentantkou ČR, která dosáhla skvělých výsledků nejen jako sportovec, ale i jako trenérka (před nástupem na mateřskou byla trenérkou Sportovní akademie ve Špindlerově Mlýnu). Během podzimních akci sportovci absolvovali krátký kemp před dvěma závody na umělém sněhu v Landgraafu, v prosinci jsme absolvovali dva závody na Pitztale a Světový pohár v St. Moritz. Bohužel silný vítr a sněžení znemožnilo pořadatelům NC na Pitztale a SP v St. Moritz uspořádat závody a tým se předčasně vrátil zpět do ČR. Na konci roku nás zastihla nemilá zpráva. Pavel Bambousek si zlomil nohu. Prvotní šok z ohrožení Pavlovi účasti na ZPH 2018 ale brzo pominul a Pavel se už začátkem února, byť výrazně pohybově indisponován, hlásil Evě Jelínkové na kempu. V lednu jsme pro zbytek týmu zorganizovali jeden týdenní tréninkový kemp na Stohu, změnili jsme s ohledem na zranění Pavla Bambouska účast Mirka Lidinského na závodech IPC. Mirek se vydal společně se zrakově postiženými lyžaři místo do Švýcarska na šňůru závodů do Francie a Itálie. Přívaly sněhu neumožnily pořadatelům ve Francii uskutečnit ani plánované tréninky, natož zrealizovat jediný závod v rychlostních disciplínách. Z Francie se tým tedy přemístil do Itálie, kde se v Sella Nevea konal EP. Na závodech získala Anna Pešková 2x stříbro, M. Lidinský skončil v Super-G na 6. místě. Pro Mirka to byl v Itálii ale poslední závod, protože se mu rozlomila protéza na amputované noze a do dalších závodů už nenastoupil. Problémy s protézou a bolestmi zad bohužel výrazně ovlivnily sportovní výkonnost Mirka ve zbytku sezóny. Začátkem února jsme pro sportovce zorganizovali druhý týdenní kemp na Stohu, na který jsme další víkend navázali účastí takřka všech českých lyžařů na MČR 2018 v Rokytnici nad Jizerou, které jsme pořádali jako mezinárodní závody IPC v kategorii NC (National Cup). Závodů se v Rokytnici nad Jizerou 16. – 18.2.2018 zúčastnilo necelých 30 sportovců z 10 zemí. Hned po ukončení domácích závodů se většina nominovaných na ZPH přemístila do základny Centra v Krkonoších, kde jsme zrealizovali poslední předparalympijský kemp. Paralelně s kempem v Krkonoších absolvoval Petr Drahoš trénink v rakouském Abtenau, kde se následně zúčastnil závodů v kategorii WPAS (v GS obsadil 6. místo). Začátkem března (3.3.2018) odletěla česká výprava na ZPH do Jižní Koreji. Český tým reprezentovali z našeho týmu Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou (11. místo v SG), Pavel Bambousek (14. místo v SC), Miroslav Lidinský (21. místo v SL). Dalšími sportovci ve výpravě byli zástupce ČFSH Tomáš Vaverka, zrakově postižení lyžaři Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou a Tadeáš Kříž a Radimem Nevrlým. Divoké karty IPC na ZPH získali v únoru Tomáš Vaverka a Tadeáš Kříž. V době konání ZPH jsme ve spolupráci se Sportovní akademií ve Špindlu začátkem března zorganizovali dva víkendové kempy pro Petra Drahoše. Na konci března se Petr Drahoš vydal na šňůru tří závodů. Postupně absolvoval krátký kemp v Rakousku před závody NC Rakouska (na NC obsadil 2x 3. místo, 1x 4. místo). Následovalo finále EP ve švýcarském Obersaxenu, kde se Petr setkal s dalšími členy našeho týmu (Bambousek, Lidinský). Petr Drahoš nemá vyjeté potřebné body pro účast v rychlostních disciplínách na EP, proto absolvoval na začátku finále EP tréninkový kemp. Pavel Bambousek a Mirek Lidinský se zapojili do rychlostních disciplín a to velmi úspěšně. Hned v prvním závode získal Pavel Bambousek stříbrnou medaili za 2. místo v Super-G, Mirek Lidinský skončil na slušném 13. místě. Druhý den byla na programu SC, kde Bambousek potvrdil 2.místo v Super-G, slalom bohužel nedokončil. Lidinský si oproti SG o jedno místo pohoršil. Bohužel třetí den, před závody GS, se Mirek Lidinský vážně zranil při volné jízdě. Zlomil si klíční kost a zpřetrhal vazy. Završil tak velmi smolné období, které ho zastihlo v nejméně vhodný okamžik – v paralympijské sezóně. Do obřího slalomu se tedy zapojil jen Pavel Bambousek a Petr Drahoš. Skvěle zajel Bambousek, který získal své nejlepší IPCAS body (94,79). Překvapil Petr Drahoš, který uzavíral první desítku v kategorii monoski a body si potvrdil účast v EP v následující sezóně. Bambousek, Lidinský po zvodech odcestovali domů, Petr Drahoš pokračoval do francouzského Tignes na Mistrovství Velké Británie. Na závodech Petr obsadil ve slalomu 3. místo, v obřím slalomu si o jedno místo polepšil. Tímto závodem jsme ukončili sportovní program Centra. Zimní sezónu i díky trenérce Evě Jelínkové považujeme za velmi vydařenou a doufáme, že se nám nastavený směr podaří udržet a naši sportovci příští rok uspějí na MS, které se bude konat ve švýcarském Obersaxenu.

 

Závěrečná zpráva ze zimní sezóny 2017/2018 (aktualizováno 22.6.2018) ZDE 

foto z realizace jednotlivých akcí najdete ZDE

video z realizace celého projektu najdete ZDE

video z mezinárodních závodů najdete ZDE

rozhovor s našimi sportovci před ZPH 2018 najdete ZDE

Kompletní zprávu včetně hospodaření realizované sezóny zveřejníme po účetním uzavření sezóny ve druhé polovině května.

Back to Top