Janské Lázně — Janské Lázně jsou sídlem sdružení a zároveň zde máme hlavní základnu pro konání výukových kurzů monoski a biski. Ke skladování materiálního vybavení využíváme od ledna zázemí na Duncanu, kde je zároveň ubytovaná převážná část účastníků našich akcí. K ubytování jsme dále letos využili internát Obchodní akademie pro tělesně postižené a penzion Astrid. Dalším zařízením, které využíváme především ke stravování účastníků kurzů, je restaurace Stříbrný pramen. V Janských Lázních probíhají převážně začátečnické kurzy, tedy ta nejnáročnější příprava handicapovaného lyžaře při zařazení zpět mezi běžnou lyžařskou populaci. Letošní sezónu jsme využili k výuce začátečníků poprvé svahů na Černé hoře. Sport 1 byl prakticky jediný svah v místní lokalitě, kde byl i přes nepřízeň počasí neustále kvalitní sníh. Prozatím se zde potýkáme s jediným problémem a to finančním. Podmínky, které na Černé hoře máme na zakoupení permanentky jsou mnohem tvrdší než např. v Rakousku na Pitztale. Dalším svahem, který již pátým rokem využíváme je Ski areál U lesa. Svah s relativně vhodným sklonem a délkou je vzdálen cca dva kilometry od Obchodní akademie a 500m od našeho zázemí na Duncanu. Ski areál U lesa je základnou pro většinu našich začátečnických kurzů. Zdejším střediskem prošly za dobu našeho působení desítky handicapovaných lyžařů. Letošní sezónu jsme zde díky špatným sněhovým podmínkám fungovali prakticky pouze v lednu. Výuka zde probíhala ve dvou výukových blocích, dopolední a odpolední výcvik s krátkou přestávkou na občerstvení a potřebnou hygienu. K polední pauze jsme převážně využívali prostory restaurace Stříbrný pramen, kde máme pro klienty a jejich instruktory zajištěn lehký oběd.

Pec pod Sněžkou — Pec je jedním z nejnavštěvovanějších zimních středisek v ČR. Lyžařský areál, který provozuje čtyřsedačkovou lanovku, 10 vleků a upravuje cca 9km sjezdových tratí různých obtížností, je jedním z největších v celé lokalitě. Pec byla základnou pro pořádání týdenních kurzů pro lyžaře s nadkolenní amputací, které vede dlouholetý instruktor nadkolenních amputací a trenér Monoski teamu Jiří Dostál. Středisko jsme též využívali pro pořádání výuky kurzů se základnou v Janských Lázních. Pec je pro pořádání kurzů optimální. Výborně upravené svahy a hlavně vleky, které nekladou až takové nároky na instruktory a asistenty. Zdejší sjezdovky vyhovovaly především pokročilým monolyžařům, kteří bezpečně zvládli základní dovednosti jízdy na monoski a vleku. Nejčastěji využívaným svahem byl Javor, který je velmi dobře přístupný a díky pochopení Městské policie jsme měli možnost parkovat přímo pod sjezdovkou. Velký dík v tomto středisku patří řediteli společnosti SKI PEC a.s. panu Františku Vamberovi, který naše aktivity intenzivně podporuje od roku 1998.

Rokytnice nad Jizerou — od roku 2007 využíváme lyžařský areál Horní Domky, který provozuje společnost Spartak Rokytnice a.s. Areál se rozkládá v Rokytnici nad Jizerou na jižních svazích Lysé hory v nadmořské výšce 657 — 1 315m n. m. Svou rozlohou, ukázkovými sjezdovkami a vybaveností se může rovnat s nejlepšími lyžařskými středisky v ČR. Je oblíben především pro velkou různorodost a rozlehlost sjezdových tratí, které dosahují celkové délky 14,4km a šířky místy až 100m. Areál Horní Domky nám poskytuje velmi kvalitní zázemí pro pořádání tréninkových kempů sportovní skupiny a pořádání vrcholných domácích závodů. Letošní sezónu jsme zde zrealizovali několik tréninků sportovců před domácími závody, koncem ledna se nám zde podařilo zrealizovat XVI. Otevřené mistrovství ČR tělesně postižených lyžařů ČSTPS. Velký dík patří vedení areálu a místnímu TJ Spartak — Rokytnice nad Jizerou, kteří nám významně pomohli při organizaci závodů.

Špindlerů Mlýn — je nejnavštěvovanější a nejatraktivnější zimní středisko v České republice. Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn (Svatý Petr) lyžujeme desátým rokem a letošní sezónu jsme ve zdejším areálu zrealizovali nejvíce akcí. Areál ve Svatém Petru má pro nás mnoho výhod jako je např. čtyřsedačková lanovka, kde si monolyžaři na rozdíl od vleku odpočinou, bezbariérová restaurace a WC, bezproblémový přístup k lanovce, sjezdovky s FIS parametry a v neposlední řadě možnost ubytování na hotelu Horal ve Svatém Petru. Na sjezdovkách ve Svatém Petru na Pláni lyžovali především monolyžaři, kteří si dostatečně osvojili dovednosti jízdy na monoski, čímž byli připraveni zvládnout i některé velmi náročné úseky špindlerovských sjezdovek. Skiareál ve Svatém Petru disponuje třemi typy dostatečně širokých a upravených sjezdovek, takže si každý z vozíčkářů může zvolit svah, na který si v doprovodu instruktora troufá. Modrá sjezdovka je jednou z nejdelších v ČR a monolyžař si zde opravdu může vychutnat pocit z jízdy na mírném, tři kilometry dlouhém, upraveném svahu. Tento svah využíváme převážně k výuce začínajících monolyžařů a k výuce na biski, což je kompenzační pomůcka pro nejtěžší typy tělesného postižení. Jediný problém modré sjezdovky je v přelidněnosti a nevyzpytatelnosti „zdravých“ lyžařů začátečníků. Další svahy, červenou a černou sjezdovku, využívali naši pokročilí monolyžaři. Ve zdejším středisku působili i naši instruktoři — monolyžaři, účastníci Evropského a Světového poháru, kteří předávali své mnohaleté lyžařské znalosti a dovednosti přímou ukázkou jízdy na monoski. Pro mnohé z našich kurzistů bylo pokoření špindlerovských sjezdovek velkým zážitkem, znamenalo pro ně maximální uspokojení a posílení sebevědomí, protože se dokázali kvalitou své jízdy zařadit mezi „běžnou“ lyžařskou veřejnost, a tím jsme i my splnili náš cíl. Další sjezdovku, kterou jsme ve Špindlerově Mlýně mohli využít, je Stoh. Jedná se o svah dvou sjezdovek. První část (k pátému sloupu) se jedná o čistě černou, druhá půlka je červená a lehce červená. Zdejší svah byl v letošní sezóně zázemím pro náš Monoski team, který se zde připravoval na domácí a zahraniční závody.

Pitztal — rakouské středisko v oblasti tyrolských Alp je naší základnou pro společné výjezdy sportovní skupiny. Skupina se skládá převážně z reprezentantů ČR, závodníků SK Akáda (monoski) a SK Kronos Pec pod Sněžkou (lyžaři s nadkolenní amputací), které průběžně doplňujeme o perspektivní handicapované lyžaře z výukového programu. Zdejší středisko volíme už šestým rokem z důvodu konání prvního kola Evropského poháru, což je pro naše závodní monolyžaře bezpochyby dobrá příprava. Nejsme jediný monolyžařský tým, který využívá kvalit zdejších sjezdovek. Společně zde naši závodníci trénují s reprezentačním týmem Rakouska či Německa. Na ledovci se nachází několik vleků a lanovka, které lyžaře přepraví na několik kilometrů krásně upravených a dle vašeho výběru i náročných sjezdovek. K ubytování využíváme penzion ve vesničce Plangeross, který je vzdálený 6km od Mittelbergu, což je spodní stanice lanovky Pitztal Gletscher (1740m. n.m.). Z Mittelbergu se přepravujeme Bahn-Pitzexpressem na ledovec do nadmořské výšky 2860m n.m., kde se nachází veškeré potřebné zázemí jak pro lyžaře, tak i monolyžaře.

Mölltal – údolí Mölltal se rozkládá v rakouských Korutanech, je součástí národního parku Vysoké Taury. Nacházejí se v něm tyto obce: FlattachGroßkirchheimHeiligenblutLurnfeldMallnitz, Mörtschach, Mühldorf, Obervellach, Rangersdorf, Reisseck, Stall a Winklern. V oblasti se nacházejí dvě lyžařská střediska, a to Ankogel-Mallnitz a Mölltaler Gletscher. Mölltaler Gletscher je jediným korutanským střediskem, které umožňuje celoroční lyžování. Areál se nachází vnadmořské výšce až 3100 m n. m. a nabízí mimo jiné 91 km sjezdovek, snowboardový park, terén pro freeride a hlavně dostatek sněhu.

 

 

 

Back to Top