Od roku 2007 pořádáme MČR
a jediné mezinárodní závody
na území ČR

VÍCE INFO

Začátkem března jsme v Rokytnici nad Jizerou uspořádali po roce další ročník mezinárodních závodů, které jsou od roku 2009 zařazeny do kalendáře IPC. Letošní ročník MČR 2019 Alpine Skiing National Championship jsme pořádali 3. - 5.3.2019 a sportovci měli možnost porovnat svou výkonnost ve čtyřech závodech. Na mezinárodní závody se celkem nahlásilo 29 sportovců z 8 zemí (Dánsko, Česká republika, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Švýcarsko, Velká Británie). Mezi top lyžaře letošních závodů lze bezesporu považovat slovenské reprezentanty Jakuba Kraka s trasérem Branislavem Brozmanem a Martina Franceho, kteří patří ve svých kategoriích ke světové špičce. Jakub Krako patří dlouhodobě k naprosté světové špičce ve své kategorii zrakově postižených, což mj. potvrzuje jeho pět zlatých medailí ze ZPH 2010, 2014 i 2018. Českou republiku reprezentovali všichni naši aktivní reprezentanti (Anna Pešková, Kristýna Židlická, Pavel Bambousek, Petr Drahoš, Miroslav Lidinský, Tomáš Vaverka, Patrik Hetmer a Tadeáš Kříž). Nejvíce se na domácích závodech dařilo Tomáši Vaverkovi, který si vyjel velmi zajímavé FIS body v jednotlivých disciplínách. Stoupající výkonnost potvrdil Tadeáš Kříž s trasérem Radimem Nevrlým, ve své kategorii překvapil Petr Drahoš, který taktéž v jednotlivých závodech získal zajímavé FIS body. Záštitu nad mezinárodními závody převzal stejně jako v loňském roce náměstek hejtmana Královehradeckého kraje zodpovědného za oblast zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar. Královehradecký kraj a MŠMT byli zároveň partnery mezinárodních závodů, díky kterým jsme mohli závody zrealizovat. Ceny pro účastníky letošních závodů nám věnovali naši partneři - POC, Skupina ČEZ, ŠKODA AUTO, GOLD SPORT s.r.o., Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov. Pro vítěze jsme měli připraveny medaile, které nám zajistila Nadace Preciosa.

Už před závody jsme tušili, že nám počasí připraví těžké podmínky. Během tří dnů jsme v Rokytnici zažili snad úplně vše - déšť, mlhu, sluníčko, teplo, mráz, chumelení... První den se sportovci za husté mlhy a mrholení vydali na start slalomu. Ve svých kategoriích zvítězili zrakově postižená Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou (CZE) a Jakub Krako s trasérem Branislavem Brozmanem (SVK), mezi stojícími lyžaři zvítězili Vanesa Gašková (SVK) a Martin France (SVK), mezi sedícími lyžaři (monoski) zvítězili Sarah Hundert (LIE) a Pavel Bambousek (CZE).

V pondělí 4.3.2019 byl na pořadu obří slalom, kde jsme s ohledem na teplé počasí přizpůsobili čas závodů a obě kola GS jsme jeli v jedné trati (před druhým kolem neprobíhala prohlídka trati a tím se nám podařilo ušetřit drahocenný čas). V kategorii zrakově postižených zvítězila česká zástupkyně Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou, mezi muži zvítězil Jakub Krako s trasérem Branislavem Brozmanem ze Slovenska. Mezi stojícími lyžaři zvítězila Zuzanna Karpiel z Polska, mezi muži opět dominoval Martin France ze Slovenska. V kategorii sedících zvítězili čeští zástupci Kristýna Židlická a Pavel Bambousek.

Poslední den závodů jsme měli na programu dva závody v super G a při prvním SG byla v horní partii trati hustá mlha. Opět s ohledem na počasí jsme oba závody jeli v jedné trati, čímž jsme závod výrazně urychlili. V SG1 zvítězili mezi zrakově postiženými čeští lyžaři Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou a Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, který se na závodní svah vrací po zdravotních potížích. V kategorii stojících lyžařů s tělesným postižením zvítězili polští reprezentanti Zuzanna Karpiel a Bartłomiej Pawlikowski, mezi sedícími zvítězili Kristýna Židlická z České republiky a Alex Slegg z Velké Británie. Ve druhém SG zvítězili mezi zrakově postiženými opět čeští lyžaři Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou a Tadeáš Kříž s trasérem Radimem Nevrlým. V kategorii stojící zvítězila Zuzanna Karpiel z Polska a domácí reprezentant Tomáš Vaverka, v kategorii sedících zvítězila Kristýna Židlická a  Alex Slegg z Velké Británie.

Výsledky: SLGSSG1SG2