MEZINÁRODNÍ
ZÁVODY
Aktuální termíny
SPORTOVNÍ
SKUPINA
Aktuální termíny
Výukové
kurzy
Aktuální termíny

Centrum handicapovaných lyžařů

Centrum handicapovaných lyžařů je ojedinělý projekt,
který je zaměřen na komplexní lyžování tělesně postižených
bez rozdílu věku či svazové příslušnosti.

 

Hlavní oblasti naši činnosti jsou:

Výukové
kurzy

Pro širokou veřejnost pořádáme výukové lyžařské
kurzy

VÍCE INFO

Sportovní
skupina

Připravujeme hlavně
reprezentanty ČR na
mezinárodní závody

VÍCE INFO

Pořádání
závodů

Od roku 2007 pořádáme MČR
a jediné mezinárodní závody
na území ČR

VÍCE INFO

Zimní sezóna 2007/08 byla v porovnání s loňskou sezónou o trochu kvalitnější, přesto jsme se nevyhnuli rušení některých akcí z důvodu špatných sněhových podmínek. Díky našim instruktorkám z Moravy jsme výukový program rozšířili do Jeseníků, kde jsme zrealizovali dlouhodobě plánovaný týdenní výukový kurz monoski se základnou v Koutech nad Desnou. Ve sportovním programu se nám podařilo po několika letech v ČR zrealizovat vrcholné domácí závody. Již tradičně jsme z darů našich partnerů financovali sportovní přípravu a účast na závodech EP reprezentace ČR tělesně postižených lyžařů, která není státem finančně podporovaná od roku 2005. Důvodem je vleklý spor ČSTPS s ČPV. Celým projektem nám prošlo 94 handicapovaných lyžařů, z toho dva vozíčkáři využili námi zapůjčené biski na kurzu Centra Paraple. Celkem se nám podařilo zrealizovat 116 dní na svahu od výukových kurzů, přes přípravu a účast reprezentantů ČR na zahraničních závodech, až po zorganizování vrcholných domácích závodů.

Sezónu 2007/08 jsme zahájili tradičně letním soustředěním sportovní skupiny ve Špindlerově Mlýně na přelomu letních prázdnin (28.7. — 4.8.). Zde jsme využili zázemí, které nám již několik let poskytuje OREA Hotel Horal. K získání fyzické kondice čtyř našich monolyžařů (P. Bambousek, D. Bláhová, P. Dvořák a H. Littmann) využili trenéři K. Dušková a M. Bláha místní bazén, víceúčelové hřiště, posilovnu a přírodní členitý terén pro výjezdy na handbiku (sportovní vozíky pro cyklistiku).

Zimní sezónu jsme zahájili obvyklými výjezdy Monoski teamu na ledovce do rakouských Alp. První výjezd třináctičlenné skupiny na Pitztal jsme zrealizovali v osvědčeném termínu koncem října (24. — 28.10.). Soustředění bylo zaměřené na volné lyžování a lehký trénink sportovců (závodníci si zvykali na nové lyže), které doplnili čtyři rekreační handicapovaní lyžaři. První den nás čekaly na svahu velmi příjemné podmínky, výborně upravený svah a jasná obloha. Odpoledne nás však čekal první nepříjemný okamžik. Naše paní účetní, monolyžařka Daniela Bláhová, si při volné jízdě zlomila nešťastně zápěstí pravé ruky. Poprvé jsme museli při našich výjezdech na ledovec vyhledat lékaře. Následující den se trochu zhoršilo počasí, obloha byla zamračená a místy i padal sníh. V sobotu jsme si ale opět užili lyžování v nádherných podmínkách. Pavlové Dvořák a Bambousek se pod vedením trenérů Jiřího Dostála a Kateřiny Duškové vydali trénovat na tréninkový svah společně s reprezentanty Německa, další monolyžaři se věnovali volné jízdě. Druhý výjezd na Pitztal proběhl podle plánu v polovině listopadu (14. — 18.11.) a náš Monoski team se sešel v plném počtu. Šest sportovců (P. Bambousek, J. Dostál, P. Dvořák, R. Kozlovský, H. Littmann a P. Novák) se pod vedením trenérů J. Dostála a K. Duškové připravovali na tréninkovém svahu. I přes kruté mrazy, které během dne zmírnilo sluníčko, jsme trénovali každý den. První den byl zaměřen na volné lyžování mimo tréninkový svah. Druhý den se již závodníci pustili na tréninkovém svahu do tyčí obřího slalomu a třetí den do slalomu speciál.

Začátkem prosince se v Krkonoších vytvořily podmínky pro realizaci tréninkového kempu, proto jsme se rozhodli přesunout soustředění před odjezdem na EP z Rakouska do Krkonoš (3. — 8.12.). Počasí si s námi trochu pohrávalo, přesto jsme soustředění na Stohu zrealizovali v solidních podmínkách. V úterý a ve středu jsme měli v plánu trénink obřího slalomu, který jsme zdárně zrealizovali. Ve čtvrtek a pátek byl naplánován slalom. Vzhledem k oteplení a pátečnímu dešti jsme museli soustředění předčasně ukončit. Po soustředění následoval devítidenní výjezd Monoski teamu do Rakouska na 1. a 2. kolo EP (13. — 22.12.). Účast sportovců na závodech Evropského poháru byla pro většinu z nich na neurčitou dobu poslední možností zazávodit si v kvalitní evropské konkurenci. Vzhledem k přetrvávajícím sporům mezi ČPV vs. ČSTPS a neochotě sportovců podřídit se nátlaku ČPV bylo od 1.1. 2008 zamezeno ze strany ČPV přihlašování na závody EP. Z našich sportovců se pro vstup do ČATHS rozhodl pouze R. Kozlovský, který má reálné šance zúčastnit se Paralympijských her v Kanadě. V prosinci jsme zrealizovali i první výukové kurzy. Konkrétně se jednalo o víkendový kurz 14. — 16.12. a individuální kurzy mezi svátky koncem roku ve Špindlerově Mlýně, respektive v Peci pod Sněžkou, kterých se zúčastnilo sedm pokročilých monolyžařů.

Hned po Novém roce jsme měli v plánu první týdenní výukový kurz pro pokročilé. Kurzu se zúčastnilo šest handicapovaných lyžařů, které o víkendu doplnilo osm dětí, lyžařů začátečníků. Monolyžaři ze Sdružení pro rehabilitaci pohybově postižených dětí se pokoušeli o své první lyžařské kroky na našem oblíbeném začátečnickém svahu na Duncanu. Druhý týden v lednu jsme zrealizovali menší týdenní kurz pro tři monolyžaře s působením ve střediscích Pec pod Sněžkou a Duncan ve Svobodě nad Úpou. Na týdenní kurz navázal druhý víkendový kurz, kterého se zúčastnilo sedm monolyžařů různé výkonnosti. Třetí týden v lednu byl naplánovaný další kurz pro začátečníky a paralelně soustředění sportovců před blížícím se MČR. Akce se zúčastnili tři začátečníci a šest sportovců. K výuce začátečníků jsme využili svahu na Duncanu, k přípravě na závody tréninkového svahu na Stohu ve Špindlerově Mlýně. Počasí nám moc ke konci týdne nepřálo a museli jsme z důvodu silného deště zrušit plánovaný víkendový kurz. Poslední týden v lednu byl naplánovaný kurz pro instruktory, který v Krkonoších realizovala Univerzita Palackého v Olomouci. Naše organizace se podílela materiálním a dalším vybavením na realizaci licenčního kurzu, na kterém se vyškolilo pět nových instruktorů. Kurzu se zúčastnili i dva handicapovaní lyžaři, kteří využili k výuce svahů na Sportu 1 na Černé hoře a Skiareálu ve Svatém Petru. Vrcholem lednových akcí bylo pořádání XVI. Otevřeného mistrovství České republiky tělesně postižených lyžařů Českého svazu tělesně postižených sportovců. Po několika letech se podařilo uspořádat MČR, za což vděčíme především našemu generálnímu partnerovi RWE a.s. Závody jsme organizovali za velmi příjemné atmosféry v Rokytnici nad Jizerou a náš velký dík patří lidem z vedení areálu, hlavně pak panu Jirmanovi a celému rokytnickému Spartaku. Závody jsme pojali jako Otevřené mistrovství ČR a celkem se ho zúčastnilo přes třicet závodníků z ČR, Slovenska a Polska. Vedle tělesně postižených se závodů zúčastnili i zrakově postižení lyžaři. Celkem jsme v lednu zrealizovali 27 dní od výukových kurzů až po pořádání vrcholných domácích závodů. Lednovými akcemi prošlo přes 50 handicapovaných lyžařů s různými tělesnými handicapy.I proto považujeme leden za jeden z nejúspěšnějších v dosavadní historii námi pořádaných akcí.

Po krátké pauze koncem ledna jsme zahájili únorové akce víkendovým kurzem (1. — 3.2.), kterého se zúčastnili převážně členové Monoski teamu. Cílem bylo krátké soustředění před odjezdem na Mezinárodní mistrovství Polska. I přes veškerou snahu se nám nepodařilo přes ČPV přihlásit závodníky na závody EP, proto jsme využili možnosti zúčastnit se závodů v Polsku (6. — 9.2.). Vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám ochabl zájem handicapovaných o lyžařské kurzy, přesto jsme začátkem února zrealizovali týdenní kurz, kterého se zúčastnili pouze dva monolyžaři. Využili jsme jediného svahu, který byl vhodný pro výuku začátečníků, a to Sportu 1 na Černé hoře. Další akcí byl původně plánovaný náš největší kurz. Počasí si s námi pohrávalo, a tak nám z původního záměru velkého kurzu zbylo pouze torzo nadšenců. Kurzu 9. — 17.2. se zúčastnilo pouhých 10 monolyžařů různé výkonností. Výuku jsme realizovali opět na svazích ve Špindlerově Mlýně a na Černé hoře v Janských Lázních. Následující týdenní kurz byl zaměřen na pražské děti (16. — 22.2.), které rodiče nahlásili už v listopadu loňského roku. Výuky na svazích Černé hory a Špindlerova Mlýna se účastnilo pět dětí, materiálně jsme zajistili lyžování J. Potměšilovi v Peci pod Sněžkou. Dětský kurz jsme po dohodě s rodiči ukončili v pátek odpoledne po výuce. Důvodem byla omezená kapacita pro monolyžaře na Černé hoře, kde jsme měli v plánu víkendový kurz o sedmi handicapovaných lyžařích (23. — 25.2.), který jsme zaměřili převážně na studenty janskolázeňské Obchodní akademie. Poslední týden v únoru (23.2. — 1.3.) jsme zrealizovali tři týdenní akce na různých místech. V Janských Lázních proběhl individuální kurz biski pro šestnáctiletého J. Beneše (s rodinou trávil jarní prázdniny v Krkonoších), v Peci pod Sněžkou probíhal kurz lyžařů s nadkolenní amputací pod vedením J. Dostála. Na Moravě, v Jeseníkách, organizovaly Radka Bartoňová a Marta Pudilová náš první kurz pro začátečníky v Koutech nad Desnou, kterého se zúčastnilo 5 monolyžařů.

Začátkem března jsme materiálně zajistili lyžování v Itálii Zdeňka Šafáře na biski, který u nás byl koncem ledna na týdenním kurzu. Dále jsme v průběhu prvního březnového týdne zajistili výuku na školním lyžařském kurzu v Peci pod Sněžkou Petru Novákovi. Následoval první víkendový kurz (7. — 9.3.), kterého se zúčastnilo šest handicapovaných lyžařů. K výuce jsme využili svahů ve Skiareálu Špindlerův Mlýn na Pláni. Monoski team se vydal na závody do Rakouska (6. — 9.3.), kde se ve Warthu zúčastnili Mistrovství Rakouska. Další akcí byl víkendový kurz (14. — 16.3.) v Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýnu, kterého se celkem zúčastnilo devět handicapovaných lyžařů. Kurz byl plný extrémů. Sobotní lyžování proběhlo za krásného slunečného počasí, kdežto nedělní den byl ve znamení deště. Opět zhoršené sněhové podmínky odradily zájemce o velikonoční kurz (19. — 23.3.). I přes malý zájem jsme se rozhodli kurz zrealizovat a udělali jsme dobře. Začátkem týdne se do Krkonoš vrátila zima a dokonce jsme letos poprvé řešili problémy s dopravní kalamitou. Kurzu se nakonec zúčastnilo pět monolyžařů, kteří využili našeho zázemí ve Svatém Petru na Pláni. Poslední březnovou akcí byl víkendový kurz (28. — 30.3.), kterého se zúčastnilo osm handicapovaných lyžařů. Sobotní déšť nám trochu změnil plány. Museli jsme zrušit jak trénink sportovců, tak i výukový kurz ve Špindlu. Výrazně lepší podmínky nás čekaly v neděli. Vše běželo podle plánu, sportovci se vydali na trénink na Stoh a ostatní účastníci kurzu jeli lyžovat na Pláň do Špindlerova Mlýna.

V dubnu jsme měli naplánované pouze dvě akce. O víkendu 4. — 6. jsme zrealizovali jednu z posledních akcí letošní sezóny. Kurzu se zúčastnilo pět handicapovaných lyžařů, z toho tři začátečníci. Monolyžaře jsme rozdělili do tří skupin. Do Špindlerova Mlýna se vydal Miloš Bauer, do Pece pod Sněžkou se vydali Pavel Dvořák s Petrem Štefanem, na Černé hoře lyžovali žáci Obchodní akademie Katka Čáslavská a Jirka Leníček. Letošní sezónu jsme se opět věnovali klientům z místní lokality bez nároku na kurzovné. Druhý dubnový víkend, 11. — 13., jsme ukončili zimní sezónu 2007/08, kterou můžeme v rámci možností považovat za zdařilou. Poslední lyžařský víkend jsme věnovali setkání instruktorů, kteří realizovali výukové kurzy v letošní sezóně. V sobotu jsme se vydali na poslední lyžování do Pece pod Sněžkou, respektive Špindlerova Mlýna. Sobotní odpoledne jsme věnovali VH sdružení a zhodnocení dosažených výsledků za poslední dva roky.

Back to Top