Světový pohár v Toblachu má pro český tým nečekané vyvrcholení. O to víc je příjemné, že není náhodné.

Ve včerejším závodě sprintu na 1 km Simona Bubeníčková s trasérem Davidem Šrůtkem vyhráli kvalifikaci a přes semifinále postoupili do finále. Zde až do poslední chvíle bojovali o své premiérové vítězství ve SP. Nakonec skončili na 3. místě a jejich přemožitelky byly německé reprezentantky Linna Kazmaierová (trojnásobná medailistka ze ZPH 2022 / 1-1-1) a Leonie Maria Walterová (dvojnásobná medailistka ze ZPH 2022 / 1-0-1). Obě německé reprezentantky jsou velice úspěšné i v parabiatlonu, který chceme začít rozvíjet až příští sezónu. To nejlepší si ale naše dvojce nechala na nedělní závod. Na 10 km volným způsobem Bubeníčková se Šrůtkem dominovali a poprvé vyhráli závod SP. Na druhou v pořadí Linn Kazmaierovou měla naše dvojce pohodlný náskok 7 sekund.

„Mám velikou radost, jak se Simče s Davidem povedl vstup do velkého paranordic světa. Do teď jsme se poměřovali se zdravými a stejně starými závoďáky a najednou jsme vstupovali mezi paralyžařky, starší a zkušenější závodnice se zkušenostmi z posledních paralympijských her. Byl to krok do neznáma. Navíc 10km závody budily respekt, přeci jen kategorie U16, do které Simča patří, tak dlouhou trať nejezdí. Simča s Davidem se se vším popasovali úplně excelentně a po dvou 3. místech, už ty byly super výsledky, dneska ukázali, že mají na to být nejrychlejší ze všech a to je opravdu neskutečné. Moc jim gratuluji!“ komentuje výkon svých svěřenců reprezentační trenérka PARA NORDIC Martina Chrástková, která si aktuálně plní mateřské povinnosti.

Dalším účastníkem SP byl lyžař s podkolenní amputací Miroslav Motejzík. V prvním závodě Mirek doplatil na nezkušenost a byl diskvalifikovaný. V dalších závodech splnil cíl, se kterým do Toblachu vyrážel. Potvrdit si body pro přímou účast v závodech SP. To se podařilo a nyní se Míra bude pod vedením našich trenérů pracovat na zlepšení techniky a připravovat se na březnový vrchol své sezóny - nejdelší jednodenní běžkařský závod na světě Nordenskiöldsloppet, který se koná 23.3.2024 ve švédském Jokkmokku. Tento závod bude zároveň pokusem Míry Motejzíka zapsat se do Guinnessovy knihy rekordů. Nikdo prozatím tento závod nezdolal s amputací dolní končetiny.